Macintosh laringoskop ya da video laringoskop kullanılan beden kitle indeksi 35 kg/m²'nin üzerinde olan hastalardaki hemodinamik parametrelerin değerlendirilmesi
Assessment of haemodynamic parameters in patients with body mass index greater than 35 kg / m² using a macintosh laryngoscope or video laryngoscope
- Tez No: 508503
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve amaç: Anestezistin en temel görevlerinden biri hava yolunu güvenli bir şekilde açık tutmak ve yeterli bir ventilasyon sağlamak.Yeterli ventilasyonun birinci şartı güvenli bir hava yolunun sağlanmasıdır. Hava yolunun sağlanmasında endotrakeal entübasyon altın standarttır. Bu çalışmada beden kitle indeksi 35 kg/m²'nin üzerinde olan obez hastalarda Videolaringoskop ile Macintosh laringoskopu, entübasyon başarısı ve hemodinamik yanıt üzerine etkileri açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza BKİ> 35kg/m² olan genel anestezi altında elektif ameliyat olan 18-65 yaş aralığında, ASA I,II,III olan hastalar dahil edildi. Çalışmamıza hamile, ağız açıklığı 2 cm'den az olan, ağız ve boyun cerrahisi geçirmiş olan, servikal ankilozan spondiliti olan, temporamandibular eklem hastalığı veya cerrahisi geçirmiş olan hastalar, 3 denemeye rağmen başarılı entübasyon gerçekleştirilemeyen hastalar, ciddi respiratuar ve kardiyak hastalığı olan hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Çalışmamızda hastalar 2 gruba ayrıldı. 1.GRUP: Macintosh laringoskopi ile entübe edilen BKI >35 olan 25 hasta 2.GRUP: Video laringoskopi ile entübe edilen BKI>35 olan 25 hasta Hastaların sternomental mesafe, tiromental mesafe ve ağız açıklığı ölçümleri yapıldı, entübasyon süresi, entübasyon deneme sayısı, cormack lehane skoru (C-L) kaydedildi. Perioperatif kardiovasküler ve hemodinamik yanıt olarak kalp atım hızı (KAH), sistolikkan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB) ortalama kan basıncı (OKB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), preoperatif (T1), entübasyondan hemen sonra 1. Dk (T2),3. Dk (T3),5. DK (T4), 10. DK (T5), dakikalarda ölçülerek kaydedildi. Bulgular: Her iki grupta çalışmaya aldığımız bireylerin fizik muayene ölçümleri (Ağız Açıklığı, Tiromental Mesafe, Sternomental Mesafe ) ve başarılı entübasyon süreleri karşılaştırıldığında gruplar arası fark önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Her iki grupta çalışmaya aldığımız bireylerin entübasyon deneme sayılarıkarşılaştırıldığında gruplar arası fark önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Cormack lehane skorlaması videolaringoskop grubunda C-L 1 (%52), C-L 2 (%40), C-L 3 (%8), macinthosh laringoskop grubunda C-L 1( %48), C-L 2 (%36), C-L 3 (%16) olarak bulundu. İstatistiksel olarak gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bizim çalışmamızda Cormack-Lehane skoru (C-L) 4 olan hasta tespit edilmedi. Her iki grupta çalışmaya aldığımız bireylerde entübasyon sırasında komplikasyon gelişmesi karşılaştırıldığında gruplar arası fark önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Çalışmamızda hemodinamik etkiler karşılaştırıldığında gruplar arasında SKB ve OKB T5 değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunurken diğer tüm hemodinamik parametreler (SKB, OKB, DKB, SPO2, KAH) ve farklı zamanlardaki ölçümler anlamsız bulunmuştur. Sonuç: Çalışmaya aldığımız obez hastalarda, entübasyon başarısı, süresi ve hemodinamik parametreler açısındanvideo laringoskop ile Macintosh laringoskop arasında anlamlı bir fark tesbit edilmedi. . Entübasyon aşamasındaki komplikasyon oranı açısından da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Fakat sayısal olarak video laringoskop grubunda Machintosh laringoskop grubuna göre daha az komplikasyon gelişti. Video laringoskopun daha etkili kullanılabilmesi için (entübasyon başarısı, entübasyon süresi gibi) yeterli klinik deneyimin olması gereklidir. Daha fazla değerlendirme için morbid obez hastalarda ek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: One of the most basic tasks of anesthesia is to keep the airway safe and provide adequate ventilation. The first condition of adequate ventilation is the provision of a safe airway. Endotracheal intubation is the gold standard for airway delivery. In this study, we aimed to compare the effects of videolaryngoscope on Macintosh laryngoscope, intubation success and hemodynamic response in obese patients with body mass index above 35 kg / m². Materials and Methods: Patients with ASA I, II, III were included in the 18-65 age range of elective surgery under general anesthesia with BMI> 35kg / m². Patients who are pregnant with my work, who have less than 2 cm of mouth, who have undergone mouth and neck surgery, who have cervical ankylosing spondylitis, have undergone temporamandibular joint disease or surgery, patients who can not successfully intubate despite 3 attempts, patients with severe respiratory and cardiac disease It was not. In our study, patients were divided into 2 groups. GROUP 1: 25 patients with BMI> 35 kg / m² who were treated with Macintosh laryngoscopy GROUP 2: 25 patients with BMI> 35 kg / m² who were screened by video laryngoscopy The patients' sternomental distance, thyromental distance and mouth opening were measured, duration of intubation, number of intubation attempts, and cormack leaning score (C-L) were recorded. Perioperative cardiovascular and hemodynamic responses were assessed as heart rate (HR), systolic pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP) mean blood pressure (MBP), peripheral oxygen saturation (SpO2), preoperative (T1) (T2), 3. Dk (T3), 5. DK (T4), 10. DK (T5) were measured and recorded in minutes. Findings: There was no significant difference between the groups (p> 0.05) when we compared the physical examination measurements (Oral Clearance, Tiromental Distance, Sternomental Distance) and successful intubation times of the individuals we studied in both groups. When we compared the intubation trial numbers of the individuals we worked with in both groups, the difference between the groups was not significant (p> 0.05). Cormack leash scoring showed CL 1 (52%), CL 2 (40%) and CL 3 (8%) in the videolaryngoscope group, CL 1 (48%), CL 2 (36%) and CL 3 found. Statistically there was no significant difference between the groups. No patients with Cormack-Lehane score (C-L) 4 were detected in our study. The difference between the groups was not significant when compared with the complication development during intubation in both groups (p> 0.05). When the hemodynamic effects were compared in our study, the values of SBP and MBP T5 were found to be statistically significant, but all other hemodynamic parameters (SBP, MBP, DBP, SPO2, HR) and measurements at different times were meaningless. Results: In the obese patients we studied, there was no significant difference between the video laryngoscope and the Macintosh laryngoscope in terms of intubation success, duration and hemodynamic parameters. . There was also no statistically significant difference in terms of complication rate during intubation phase. But numerically fewer complications occurred in the video laryngoscope group than in the Machintosh laryngoscope group. In order for video laryngoscopy to be used more effectively (such as entubation success, intubation time, etc.), adequate clinical experience is required. Additional studies are needed for morbid obese patients for further evaluation.