İnstabil radius distal uç kırıklarında el bileğini köprülemeyen multiplanar eksternal fiksatör uygulama sonuçlarımız
Results of the unstable distal radius fractures treatment wi̇th multiplanar non-bridging external fixator.
  1. Tez No: 809120
  2. Yazar: MUHARREM KANAR
  3. Danışmanlar: DR. RAFFİ ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç Çalışmamızda instabil radius distal uç kırığı nedeniyle el bileğini köprülemeyen ve hemen harekete imkan tanıyan eksternal fiksatör uygulanan hastaların tedavi sonuçlarının radyoljik ve fonsiyonel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar Ve Yöntem Ağustos 2010 – Kasım 2012tarihleri arasında el bileğini köprülemeyen eksternal fiksatör uygulanan instabil radius alt uç kırıklı 27 hasta [13 erkek (%48), 14 kadın (%52) ], yaş ortalaması 56,3 (23-83yaş) idi. Operasyon sonrası ilk gün tolere edebildiği kadar aktif el bileği ve parmak egzersizleri başlanarak normal günlük aktivitelerine geri dönmeleri sağlandı. ortalama 5,3 (5–10 hafta) haftada çıkartıldı. Bulgular Radyolojik-anatomik sonuçlar Stewart'ın radyolojik–anatomik skorlama sistemine göre, 27 hastanın 29 distal radius kırığının 7' sinde (%24.13) mükemmel, 19' inde (%65,51) iyi, 3' ünde (%10.34) orta sonuç elde edildi. Kötü sonuç alınan hasta bulunmamaktaydı. Fonksiyonel değerlendirmeler ise Stewart fonksiyonel değerlendirme, MAYO Modifiye El Bileği Skorlaması, DASH T skorlamasına göre yapıldı. Stewart'ın fonksiyonel skorlamasına göre 29 distal radiusun 6'sında (% 20,6 ) mükemmel sonuç, 14'ünde (% 48,2) iyi sonuç ve 7'sinde (% 24,1) orta sonuç 2'sinde (% 6,8 ) kötü sonuç elde edildi. DASH-T skorlaması ile değerlendirilen hastaların ortalama DASH-T değeri 17.2 (4,2-48,2) idi. Mayo el bilek skoruna göre 11 el bileğinde (%37.9) mükemmel 12 el bileğinde (%41,3 ) iyi 5 el bileğinde (17,2) orta 1 el bileğinde (%3,44 ) kötü sonuç saptandı. Sonuç İnstabil radius alt uç kırıklarının tedavisinde el bileğini köprülemeyen eksternal fiksatör uygulaması; kolay uygulanılır, minimal invaziv, güvenilir, hemen rehabilitasyona izin vererek hastaların günlük yaşamlarına kısa sürede geri dönmelerini sağlaması ile birlikte başarılı anatomik ve normale yakın fonksiyonel sonuçlara ulaşılması sebebiyle tercih edilebilir bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study was to evaluate radiologically and functionally the treatment results of patients with unstable distal end fracture of the radius who could not bridge the wrist and underwent external fixation with immediate mobilization. Patients and Methods Between August 2010 and November 2012, 27 patients [13 males (48%), 14 females (52%)] with unstable distal radius fractures who underwent wrist non-bridging external fixation mean age was 56.3 years (23-83 years). Active wrist and finger exercises were started as much as tolerated on the first postoperative day and patients were allowed to return to their normal daily activities. The fixator was removed at an average of 5.3 weeks (5-10 weeks). Results Radiologic-anatomic results According to Stewart's radiologic-anatomic scoring system, excellent results were obtained in 7 (24.13%), good results in 19 (65.51%), fair results in 3 (10.34%) of 29 distal radius fractures of 27 patients. There were no patients with poor results. Functional evaluations were performed according to Stewart's functional assessment, MAYO Modified Wrist Scoring and DASH T scoring. According to Stewart's functional scoring, excellent results were obtained in 6 (20.6% ), good results in 14 (48.2%), fair results in 7 (24.1%), and poor results in 2 (6.8% ) of 29 distal radius. The mean DASH-T value of the patients evaluated with DASH-T scoring was 17.2 (4.2-48.2). According to the Mayo wrist score, excellent in 11 wrists (37.9%), good in 12 wrists (41.3%), fair in 5 wrists (17.2%), and poor in 1 wrist (17.2%). Conclusion Wrist non-bridging external fixator application in the treatment of unstable distal radius fractures is a preferable treatment method because it is easy to apply, minimally invasive, reliable, allows immediate rehabilitation, allows patients to return to their daily lives in a short time, and achieves successful anatomical and near-normal functional results.