Kentsel kamusal alanlar olarak parkların güvenliğinde ışık kirliliği algısının Kocaeli Üniversitesi Umuttepe yerleşkesindeki kadın öğrenciler üzerinden incelenmesi
Investigation of the perception of light pollution in parking safety as a urban public places on women students in the Umuttepe campus of Kocaeli University
- Tez No: 537728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kentleşme sürecinde ve kentlerin gelişiminde içlerinde barındırdıkları kamusal alanlar kentleri kent yapan alanlardır. Kentleşme hızının artmasıyla kentlerde birçok sorun ortaya çıkmıştır. Çarpık kentleşme, doğal çevreye zarar veren sanayileşmenin artmasıyla kentlerde; hava, su, toprak, gürültü ve ışık kirlilikleri gibi çevresel sorunlar yaşanmaya başlamış, doğal yeşil alanlar aşırı tahribata uğramıştır. Bunlarla birlikte kent hayatı her zaman insanlar için çok hareketli ve yoğun geçmektedir. İnsanlar sürekli bir koşuşturma halinde kentlerde yaşamaya çalışmakta, bu durum da onları fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkilemektedir. İnsanlar bu yoğunluk ve olumsuzluklardan çeşitli kültürel ve sosyal faaliyetlerle kurtulmak ve en önemlisi kentlerde çok da fazla kalmayan doğal çevre, yeşil alanlar ve temiz hava ihtiyaçlarını karşılamak için kamusal açık-yeşil alanlarla gidermek istemektedirler. Bu ihtiyacı en iyi karşılayan kamusal alanlardan biri kent parklarıdır. Bu anlamda kent parkları kentte bulunan diğer tüm kamusal alanlar gibi kentte yaşayan herkesin ortak kullanımına açıktır. Ancak öteden beri süre gelen kamusal alan-erkek, özel alan-kadın eşleşmesi sonucu bu alanların da genellikle erkeklerin egemen olduğu bir yapıyla kurulması kadınların bu alanları kullanımlarını sınırlamaktadır. Bu sınırlama kamusal alanı güvenli algılama ve algılamama ile de pekişmektedir. Dolayısıyla kadınlar park alanlarını günün istedikleri saatlerinde ve yalnız başlarına kullanırken güvende hissetmemektedirler. Güvenli olma algısını belirleyen unsurlardan biri de o alanın aydınlatılmasıdır. Bir yer ne kadar çok ışıkla aydınlatılırsa o kadar güvenli olacağı düşüncesi yaygın bir inanıştır. Ancak aydınlatmaların aşırı ve yanlış kullanılması sonucu çevresel bir sorun olan ışık kirliliği ortaya çıkar. Bu kirliliğin etkisiyle bu alanlarda daha çok kör noktalar ve kamaşmalar yaşanır. Dolayısıyla güvenlik amaçlı yapılan aydınlatmalar parkların daha güvensiz olmasına yol açar. Çalışmada ortaya koyulmaya çalışılacak diğer bir konu da yapılan alan araştırmasıyla kamusal bir alan olan yeşil-açık kentsel alanlardan olan parkların güvenli/güvensiz algılanmasında aydınlatmanın rolü ve ışık kirliliğinin yarattığı bu güvensizliğin kullanıcılar tarafından farkedilip edilmediğidir.
Özet (Çeviri)
The public spaces in the urbanization process and in the development of the cities are the cities that make the cities urban. With the increase in the speed of urbanization, many problems emerged in the cities. Non-planned urbanization, with the increase of industrialization which damages the natural environment; environmental problems such as air, water, soil, noise and light pollution have begun to occur and natural green areas have been severely damaged. Together with them, the city life is always very busy and busy for people. People constantly try to live in cities in the form of a hustle and bustle, which affects them both physically and spiritually. People want to get rid of the stress of the city with various cultural and social activities, and most importantly, with the public open-green areas to meet the natural environment, green areas and fresh air needs which are not much in the cities. One of the public spaces that best meets this need is the urban parks. In this sense, urban parks are open to the common use of all people living in the city, like all other public spaces in the city. However, the long-standing public sphere-male, private space-woman match as a result of these areas are often dominated by men to establish a structure that limits the use of women in these areas. This limitation is further strengthened by secure detection and non-perception of the public sphere. Therefore, women do not feel safe when using the parking spaces at the time of day and alone. One of the factors that determine the perception of being safe is the lighting of that area. The more light illuminated by a place, the more confident it is, the more confident it is. However, light pollution, which is an environmental problem, arises as a result of excessive and incorrect use of lighting. With the impact of this pollution, there are more blind spots and glares in these areas. For this reason, security lighting is more unsafe. Another issue to be tried out in the study is the role of illumination in the safe / unsafe perception of parks in green-open urban areas, which is a public area with the field research, and whether this distrust created by light pollution is noticed by the users.