Sezgisel yeme ile gıda güvencesi ve besin tüketimi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Yapısal eşitlik modellemesi
Investigation the relationship between intuitive eating and food security and food consumption: Structural equation modeling
  1. Tez No: 809157
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma; Türkiye'deki 19-24 yaş arası üniversite öğrencilerinde sezgisel yeme ile gıda güvencesi ve besin tüketimi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel nitelikteki bu çalışmanın verileri Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (IES-2), Gıda Güvencesizliği Deneyimi Ölçeği (FIES) ve Besin Tüketim Sıklığı Formu ile 543 üniversite öğrencisinden Google forms ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26, R ve Lisrel 8.8 programları kullanılmıştır. Cinsiyet ve gıda güvencesizliği durumuna göre IES-2 ve alt ölçekleri ile besin tüketimi arasındaki ilişki yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between intuitive eating, food security, and food consumption among university students aged 19-24 in Turkey. The data of this cross-sectional study were obtained from the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), the Food Insecurity Experience Scale (FIES), and the Food Frequency Questionnaire (FFQ) from 543 university students via Google forms. SPSS 26, R, and Lisrel 8.8 programs were used in the analysis of the data. The relationship between IES-2 and its subscales and food consumption according to gender and food insecurity was tested with the structural equation model.