Fototerapi uygulaması sırasında kullanılan beyaz perdenin, yenidoğanın bilirubin düzeyi üzerine etkisi
The effect of the white curtain used during phototherapy on the bilirubin level of the newborn
- Tez No: 809159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, fototerapi uygulaması sırasında kullanılan beyaz perdenin yenidoğanın bilirubin düzeyi üzerine etkisini belirlemek amacıyla“randomize kontrollü deneysel tasarım”tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem grubunu, 18 Kasım 2021-11 Haziran 2022 tarihleri arasında, İstanbul'daki bir eğitim araştırma hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesine, hiperbilirubinemi tanısı ile yatışı yapılan, 38-42 gestasyon haftası arasında doğan, tekli fototerapi alan 60 bebek (deney grubu=30; kontrol grubu=30) oluşturdu. Deney grubundaki bebeklere fototerapi cihazı ve üç tarafını saracak şekilde beyaz perde kullanıldı, kontrol grubuna ise sadece tekli fototerapi uygulandı. Verilerin toplanmasında“Bilgi Formu”ve“Kayıt Formu”kullanıldı. Bebeklerin ve annelerin tanımlayıcı özellikleri açısından gruplar benzerdi (p>,05). Deney ve kontrol grubundaki bebeklerin taburculuk süresi ve fototerapide kalış süresi karşılaştırıldığında; gruplar arasında taburculuk süresi (saat) ortalamaları arasında anlamlı farklılık olmadığı (p>,05), ancak bebeklerin fototerapide kalış süresi ortalamalarının deney grubu lehine daha kısa olduğu ve gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğu saptandı (p,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a“randomized controlled trial”designed to determine the effect of white curtain usage during phototherapy on the bilirubin level in newborn infants. The study sample of consisted of 60 infants (experimental group = 30; Control group = 30), who was at 38-42 weeks of gestation, who were admitted to NICU for significant hyperbilirubinemia and research hospital in Istanbul between 18 November 2021 and 11 June 2022. The babies in the experimental group were used with a White Curtain to wrap them on three sides of the phototherapy device, while only single phototherapy was applied to the control group.“Information Form”and“Registration Form”were used to collect data.The descriptive characteristics of infants and mothers were similar (p>,05). While there was no significant difference between the mean duration of discharge time (hours) (p>,05), the mean duration of phototherapy was significantly shorter in favor of the study group (p,05).