Tip 2 diyabetli bireylerde sağlık okuryazarlığı ve diyabet öz yönetimi arasındaki ilişki
The Relationship Between Health Literacy and Diabetes Self-Management in Individuals with TYPE 2 Diabetes
  1. Tez No: 809160
  2. Yazar: AYŞENUR ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR İNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Tip 2 diyabet tanısı alan bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyini ve diyabet öz yönetimi becerilerini belirlemek, sosyodemografik özelliklerine bağlı ilişkileri ortaya koymak ve sağlık okuryazarlığı ile diyabet öz yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen bir araştırmadır. Araştırma, Ekim 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında Ankara'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye servisi ve polikliniğine başvuran Tip 2 diyabet tanısı bulunan araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 300 Tip 2 diyabetli birey ile yürütülmüştür. Veriler, diyabetli birey tanılama formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Diyabet Öz Yönetim Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır. Çalışma verileri IBM SPSS Statistics 26 programına aktarılarak analizleri tamamlanmıştır. Çalışmaya katılan Tip 2 diyabetli bireylerin sağlık okuryazarlık puanının ortalaması 37.96 (±7.188), öz yönetim puanının ortalaması 92.88 (±24.096) olarak bulundu. Bireylerin yaş grubu, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve gelir durumu arasında sağlık okur-yazarlık toplam puanı, öz yönetim toplam puanı ve alt boyutlarının puan ortalamalarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görüldü (p0.05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre diyabetli bireylerin sağlık okuryazarlığı ve öz yönetim becerilerini geliştirmek amaçlı tıbbi terminolojiyi anlamayı sağlayan ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini teşvik eden eğitim programların planlanması, sağlık çalışanlarının iletişim ve eğitim sağlayarak diyabetli bireylerin öz yönetim becerilerini güçlendirmesi, aileler, destek grupları ve sağlık hizmeti sağlayıcıları arasında iş birliği ve paylaşımın teşvik edilmesi ve ilgili alanda daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study that aims to determine the level of health literacy and diabetes self-management skills of individuals diagnosed with Type 2 diabetes, to reveal the relationships based on sociodemographic characteristics, and to examine the relationship between health literacy and diabetes self-management. The study was conducted with 300 individuals with Type 2 diabetes who voluntarily accepted to participate in the study, diagnosed with Type 2 diabetes, who applied to the Internal Medicine service and polyclinic of a Training and Research Hospital in Ankara between September 2022 and December 2022. The data were collected face-to-face by the researcher using the Diabetes Individual Diagnosis Form, Health Literacy Scale, and Diabetes Self-Management Scale. The study data were transferred to the IBM SPSS Statistics 26 program and analyzed. The mean health literacy score of individuals with Type 2 diabetes who participated in the study was 47.74 37.96 (±7.188), and the mean self-management score was 92.88 (±24.096). It was observed that there was a statistically significant difference between the age group, gender, marital status, educational status and income status of the individuals according to the mean scores of the health literacy total score, self-management total score and sub-dimensions (p0.05). According to the results of this study, planning educational programs that provide understanding of medical terminology and promoting healthy lifestyle changes in order to improve health literacy and self-management skills of individuals with diabetes, strengthening the self-management skills of individuals with diabetes by providing communication and training of healthcare professionals, families, support groups and healthcare providers. It is recommended to encourage cooperation and sharing between.