Sigara içen 18-50 yaş arası bireylerde, torakal bölge kayropraktik uygulamalar ve kayropraktik uygulamalar ile birlikte solunum egzersizlerinin solunum fonksiyon parametrelerine, tansiyon ve nabıza etkisi
The effect of respiratory exercise with thoracal region chropractic applications and chiropraactic applications on respiratory function parameters, tension and pulse in smokers between 18-50 years old
- Tez No: 809161
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalıĢmada, uzun süreli sigara kullanan ve inaktif derecede aktivite düzeyine sahip olan bireylerde kayropraktik uygulama ve kayropraktik tedavi ile birlikte solunum egzersizlerinin uygulanmasının solunum fonksiyon parametreleri, tansiyon, oksijen satürasyonu ve nabıza etkilerinin araĢtırılmasını amaçlandı. En az 10 paket-yılı sigara kullanımı ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (IPAQ) anketinden inaktif veya minimal aktif derecesinde puan alan 60 gönüllü katılımcı kontrol grubu (KG) (kayropraktik uygulama grubuna) ve deney grubu (DG) (kayropraktik ve solunum egzersizleri uygulama grubu) (n=1:1) randomize edildi. Her iki gruba da 6 hafta boyunca haftada 1 defa olacak Ģekilde yüksek hızlı, düĢük Ģiddetli (HVLA) kayropraktik manüplasyon uygulandı. DG‟na ise kayropraktik tedavi ile birlikte egzersiz sıklığı ve set sayısı arttırılarak solunum egzersizi uygulandı.Egzersizler her hafta 1 seansı kayropraktik uygulama yapılırken izlendi, kalan 2 gün katılımcılar egzersizleri süpervizyon altında olmadan kendi baĢlarına tamamlamıĢlardır. Katılımcıların FEV1 (Zorlu Ekspiryumun 1. Saniyesinde Çıkarılan Hava Hacmi) , FVC (Zorlu Vital Kapasite), FEV1/FVC , PEF (Zirve Ekspiratuar Akım Hızı), Nabız, Sistolik ve Diastolik basınç ve SaO2 (Oksijen Satürasyonu) değerleri uygulama öncesi (UÖ) , ilk uygulama sonrası (ĠUS) ve ilk ölçümden 6 hafta sonra(US-6hft)değerlendirildi. ĠUS ve US-6 ile UÖ öncesi değiĢim v karĢılaĢtırıldığında DG‟da tüm ölçüm parametrelerinde, kontrol grubunda nabız, sistolik ve diastolik kan basıncı dıĢında tüm ölçüm parametrelerinde anlamlı fark bulundu. ĠUS ve US-6 ile UÖ öncesi değiĢimin gruplar arası karĢılaĢtırmasında ise iki grup arasında hiçbir ölçüm parametresinde anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of a high-velocity low-amplitude (HVLA) manipulation and the application of breathing exercises together with HVLA manipulation on respiratory function parameters, blood pressure, oxygen saturation (SaO2), and heart rate (HR) in individuals who smoke for a long time and have an inactive level of activity. 60 volunteers who had at least 10 pack/year of smoking consumption and scored inactive or minimally active from the International Physical Activity Scale (IPAQ) questionnaire were randomized into the Control Group (CG) and the Experimental Group (EG) (n=1:1). Participants' FEV1 (Volume of air exhaled in the 1st second of the forced expiration), FVC (Forced Vital Capacity), FEV1/FVC, PEF (Peak Values of Expiratory Flow Rate), HR, Systolic and Diastolic Pressure and SaO2 values taken before (BI) and after (AI) the intervention, and 6 weeks after the intervention (AI-6w). HVLA manipulation was applied to both groups once a weekX6 weeks. In the EG, breathing exercises were given with HVLA manuplation and with chiropractic first week and other weeks the frequency and number of exercise were increased. The exercises were monitored during 1 session of manipulation each week, the remaining 2 days the participants vii completed the exercises on their own without any supervision. Comparing the difference between AI, AI-6 and BI, in EG there was statistically significant difference in all parameters, in CG also in all parameters except HR, Systolic and Diastolic Pressure. When comparing the groups in accordance to change between AI, AI-6 and BI there was no difference in any parameters.