Fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniğine başvuran hastaların başvuru sebeplerinin birinci basamakta yönetilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the manageability of the reasons for patients applying to the physical medicine and rehabilitation clinic in the primary care setting
  1. Tez No: 809162
  2. Yazar: HAMZA ALİ AKGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Family Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Aile hekimliği birinci basamak sağlık sisteminin merkezinde yer almakla beraber ikinci ve üçüncü basamağın koordineli bir şekilde çalışmasında ve sürdürülebilir bir sağlık sistemin oluşturulmasında önemli bir role sahiptir. Bu çalışmadaki amacımız bir eğitim ve araştırma hastanesinde fiziksel tıp ve rehabilitasyon (FTR) polikliniğine başvuran hastaların başvurularını belirleyen durumların değerlendirilmesi ve bu hastaların birinci basamakta yönetilebilirliğinin değerlendirilmesi olacaktır. Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırma olup 1 Ekim 2022- 1 Şubat 2023 tarihlerinde Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde FTR polikliniğine başvuran 500 hastadan yüz yüze görüşme yolu ile anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmamıza 18 yaş ve üzerinde olup çalışmamıza katılmaya gönüllü olan hastalar dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan 32 soruluk bir anket kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %74'ü (n:370) herhangi bir sağlık problemlerinde ilk olarak iki veya üçüncü basamak hastaneleri tercih ettikleri gözlendi. Mevcut şikayetleri için ilk olarak aile hekimliğine başvuranların oranı %19,4 (n:97) olarak belirlendi. Katılımcıların ASM'yi tercih etmeme sebepleri sorulduğunda %31 (n:125) oranında ''ASM'lerde yeterli test olmadığı/yapılamadığı için gitmedim'' cevabına ulaşıldı. FTR uzmanlarının görüşleri doğrultusunda polikliniğe başvuran hastaların %57sinin ASM'lerde yönetilebileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
AIM: Family medicine plays a central role in the primary healthcare system, as well as in the coordinated functioning of the secondary and tertiary levels of care, contributing significantly to the establishment of a sustainable healthcare system. This study aims to evaluate the factors determining patient referrals to the physical medicine and rehabilitation (PMR) outpatient clinic in an educational and research hospital and assess the manageability of these patients at the primary care level. MATERIALS AND METHODS: Our study is a descriptive cross-sectional research conducted through face-to-face interviews using a questionnaire with 500 patients who visited the PMR clinic at Sakarya Training and Research Hospital from October 1, 2022, to February 1, 2023. Patients aged 18 and above who volunteered to participate were included in our study. A 32-item questionnaire, created by the researchers, was used as the data collection tool. RESULTS: It was observed that 74% (n: 370) of the participating patients preferred secondary or tertiary hospitals as their first choice for any health problems. The rate of those who initially sought primary care for their current complaints was determined as 19.4% (n: 97). When participants were asked about their reasons for not preferring Primary Healthcare Centers (PHC), 31% (n: 125) of them responded with“I didn't go because there were not enough tests available or couldn't be performed in PHCs.”According to the opinions of PMR specialists, it was determined that 57% of the patients who visited the clinic could be managed in PHCs. It was statistically significant that the elderly, women, primary and middle school graduates, unemployed individuals, individuals with chronic diseases, those living in rural areas, and those with lower economic status preferred PHC over hospitals.