Düğün alışveriş sürecinde toplumsal yapılanmanın rolü üzerine etnografik bir çalışma: Kırıkkale ili örneği ile
An ethnographic study on the role of social structure in the wedding shopping process: With the example of Kırıkkale province
- Tez No: 809178
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, bireylerin düğün sürecinde, kendi hayatlarında neredeyse en önemli saydıkları bu günlerinde, toplumsal yapılanmanın ne kadar etkisi altında oldukları, kendi kararlarına göre mi toplumsal yapılanmaya göre mi davranışlarını şekillendirdiklerini anlamak amacıyla Kırıkkale ili örneğinde ortaya koyulmuştur. Bu amaçla, bireylerin toplumsallaşma sürecinde edindikleri kültür değerlerinin bireyler açısından ne anlama geldiği, toplumsal ilişkilerini nasıl etkilediği üzerinde durularak düğünün geleneksel yönleri incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın kuramsal çerçevesi bireylerin olay ve olgulara verdikleri anlamın nasıl oluştuğunu açıklamaya olanak sunan fenomenolojik temelde gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmasında ise etnografik yöntem tercih edilmiştir. Tercih edilen yönteme bağlı olarak araştırma verileri, değişik teknikler ve kaynaklardan derlenmiştir. Öncelikle evli kişi, evli kişinin ebeveynlerinden biri ve düğün süreciyle ilişkili olan esnaflar olmak üzere üç (3) adet ayrı görüşme grubu oluşturularak toplam yetmiş (70) kişi ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. İkinci olarak, araştırmacının kendi düğün süreci de dâhil olmak üzere, görüşme yapılan esnafların dükkânlarında katılımlı gözlem yapılmıştır. Son olarak ise düğün sektörüne ait dergi, gazete, internet sitesi, alışveriş merkezleri gibi çeşitli medya kuruluşları ve mekânlarda yer alan belge niteliğindeki yazılı ve görsel unsurların incelenmesinden oluşmaktadır. Bulgulardan hareketle toplumsal yapılanmanın kültürel anlamda bireylere sunduğu geleneksel değerlerin, bireyler tarafından doğrudan kullanılmadığı ve toplumsal gelişmelere bağlı olarak yeniden biçimlendirildiği anlaşılmıştır. Toplumsal yapılanmanın bireylerin deneyimleri üzerinde etkisinin olduğu fakat bu etkinin eskiye nazaran azaldığı şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study shows how much the social structuring is under the influence of individuals in the wedding process, in these days when they see it almost most important in their own lives, It was put forward in the example of Kırıkkale province in order tounder stand whether they shape their behavior according to their own decisions or social structuring. To this end, the traditional aspects of the wedding were examined, focusing on what the cultural values of individuals in the process of Socialization mean for individual sand how they affect their social relations. The theoretical framework of the study in this direction has been carried out on a phenomenological basis, which allows individuals to explain how themeaning they give to event sand facts is formed. In field study, ethnographic method was preferred. Depending on the peferred method, research data has been compiled from different techniques and sources. A total of seventy (70) people were interviewed by creating threese parate interview groups, primarily married persons, one of the parents of the married person and trades associated with the wedding process. Secondly, the researcher's own wedding process was also included, with participation observations in the shops of the trades men interviewed. Finally, it consists of examining the written and visual elements of the wedding sector, such as magazines, new spapers, websites, shopping malls and various media organizations and venues. Based on the findings, it was understood that thetraditional values offered by social structuring to individuals in a cultural sense do not use directly by individuals and reformat them depending on social developments. The social structuring had an impact on individuals, but this effect decreased compared to the old.