Leveraging divergences: Building control, personal comfort and indoor climate
Farklılıklardan yararlanmak: Bina kontrolü, kişisel konfor ve iç mekân iklimi
  1. Tez No: 809191
  2. Yazar: FATİH TOPAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Son yirmi yılda, teknolojideki büyük ilerlemeler araştırmacıların genel sistem verimliliğini artırmak için binalardaki operasyonel görevleri otomatikleştirmeye yönelik stratejiler geliştirmelerine olanak sağlamıştır. Bununla birlikte, insan ihtiyaçlarının stokastik doğası ve mevcut kontrol yaklaşımlarındaki standartlaştırılmış, herkese uyacağı düşünülen tek tip konfigürasyonlar, binalarda insan-otomasyon birlikteliğinde bir uyumsuzluğa yol açmaktadır. Kontrol sistemleri ve bina kullanıcıları arasında iyi kurulmuş etkileşim, akıllı binaların temel unsurlarından biri olarak kabul edilse de mevcut otomasyon yöntemlerinin tanımlanmış sınırları bu ana özelliği karşılamakta başarısız olmaktadır. Bu amaçla, bu araştırma, insanlar ve binalar arasında iletişim zemini oluşturan, ortaklaşmaya dayalı bir bina kontrol çerçevesini kavramsallaştırmaktadır. Önerilen çerçevenin konfor ve enerji ile ilgili getirilerini değerlendirmek için, bina kontrolü, insan konforu ve iç mekân ikliminin kişiselleştirilmiş boyutlarını araştırma ihtiyacı göz önünde bulundurularak termal alanda simülasyona ve veriye dayalı bir araştırma yürütülmüştür. Altı kişi tarafından paylaşılan çok kişilik bir ofis alanı, vaka çalışması olarak kabul edilmiştir. Her bir bina kullanıcısının farklı koşullarda konforlu olma ihtimallerini belirlemek için olasılıksal kişisel konfor profilleri kullanılmıştır. Seçilen mekânın termal dağılım özellikleri, farklı besleme hava akış hızları, besleme hava akış yönleri ve bina kullanıcısı doluluğu düzenlemeleri altında hesaplamalı akışkanlar dinamiği simülasyonları kullanılarak incelenmiştir. Optimizasyon analizi yapılarak, insan konforu ve enerji tasarrufu bakımından ulaşılabilir iyileştirmeler sunulmuştur. Sonuçlar, bina sakinlerinin kontrol döngüsüne dahil edildiği dinamik bir kontrol stratejisi çerçevesinde kişisel konfor ve iç mekân iklimi farklılıklarının dikkate alınmasının konforlu iç mekân koşulları sağlama ve enerji verimliliğini artırma konusunda büyük potansiyele sahip olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last two decades, major advances in technology have allowed researchers to develop strategies for automating the operational tasks in buildings to improve the overall system efficiency. However, the stochastic nature of human needs and standardized, one-size-fits-all configurations in current control approaches lead to a disharmony in human-automation coexistence in buildings. Although well-established interaction between control systems and occupants is acknowledged as one of the core elements of intelligent buildings, defined borderlines of the prevailing automation modalities fail to satisfy this primary feature. To this end, this research conceptualizes a collaborative building control framework, which establishes a communication ground between people and buildings. To assess comfort and energy related implications of the proposed framework, a simulation based and data driven research was conducted in the thermal domain, considering the need for investigating the personalized dimensions of building control, human comfort and indoor climate. A multi-occupancy office space shared by six occupants was adopted as a case study. Probabilistic personal comfort profiles were used to quantify the likelihood of each occupant being comfortable in diverse conditions. Thermal distribution characteristics of the space were investigated using computational fluid dynamics (CFD) simulations under varying supply airflow rates, supply airflow directions, and occupancy settings. Through performing an optimization analysis, achievable comfort improvements and energy savings were presented. The results confirmed that considering the divergences in personal comfort and indoor climate with a dynamic control strategy, where occupants are kept in the loop, have great potentials for providing comfortable indoor environmental conditions and improving energy efficiency.