Comparing the influence of creativity, relevance & divergence in human-made vs. AI-made advertisements
İnsan yapımı ile yapay zeka yapımı reklamların yaratıcılık, alaka ve farklılık etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 902250
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hızla ilerleyen teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir çağda, yapay zekanın (YZ) iş uygulamalarına entegrasyonu bir lüksten ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu tez, YZ tarafından oluşturulan reklamların insan yapımı reklamlara kıyasla yaratıcılık, uygunluk ve tüketici davranışları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, şirketlerin verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve ürün kalitesini iyileştirmek için YZ'yi kullanarak yenilik yapmaları ve uyum sağlamaları gerektiğinin altını çizmektedir. Araştırma, YZ ve insan yapımı olmak üzere iki farklı reklamın oluşturulmasını içermektedir. Veriler, 800 katılımcıya dağıtılan ve 253 geçerli yanıt alınan çevrimiçi bir anketle toplanmıştır. Dikkat, ilgi, anlama, işlem derinliği, merak, reklam farklılığı ve reklam uygunluğu gibi değişkenler 5 puanlık Likert ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Bu araştırma, hem akademi hem de endüstri için önemli sonuçlar doğurmaktadır. YZ odaklı reklamcılık bağlamında reklam yaratıcılığı ve tüketici davranışları konusunda teorik ilerlemelere katkıda bulunur. Pratik olarak, şirketlerin yenilikçi YZ araçlarını insan denetimiyle dengeleyerek tüketici beklentilerine uyum sağlamak için reklam stratejilerini iyileştirmeleri konusunda uygulanabilir içgörüler sunar. Çalışma, dinamik pazar ortamında rekabet avantajını korumak için sürekli adaptasyon ve stratejik YZ kullanımının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era marked by rapid technological advancement, integrating artificial intelligence (AI) into business practices has become essential. This thesis explores the impact of AI- generated advertisements versus Human-Made advertisements, focusing on aspects such as creativity, relevance, and their effects on consumer behavior. The study highlights the necessity for companies to innovate and adapt by leveraging AI to enhance efficiency, reduce cost, and improve product quality. The research involved creating two distinct advertisements: AI and Human-Made. Data was collected through an online survey distributed to 800 participants, with 253 valid responses. Variables such as attention, interest, comprehension, depth of processing, curiosity, ad divergence, and ad relevance were measured using a 5-point Likert scale. This research has significant implications for both academia and industry. It contributes to theoretical advancements in advertisement creativity and consumer behavior in the context of AI-Driven advertising. Practically, it offers actionable insights for companies to refine their ad strategies, balancing innovative AI tools with human oversight to align with consumer expectations. The study underscores the importance of continuous adaptation and strategic use of AI to maintain a competitive edge in the dynamic market landscape.