Poliamin ilaçların Myc onkogen amplifikasyonu olan akciğer kanserinin gelişimi üzerine etkisi
The Effects of polyamine drugs on lung cancer development with Myc oncogene amplification
- Tez No: 80926
- Danışmanlar: PROF. DR. WAYNE E. CRİSS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Poliaminler, küçük molekül ağırlıklı polikatyonik moleküller olup normal ve transforme hücrelerde çeşitli biyolojik aktivitelere sahiptirler. Hücre içi poliamin düzeyleri hücrelerin çoğalma hızlan ile doğru orantılıdır. Polikatyonik yapıya sahip olduklarından direkt olarak nükleik asitlere bağlanabilirler. Hücrede kazein kinaz II gibi bazı protein kinazlar poliaminlerle aktive olurlar, özellikle kanser hücrelerinde poliamin miktarlarının yüksek olduğu bilinmektedir ve poliamin düzeylerinin düşürülmesi ile hücre artışının durdurulabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada poliamin analoglan BE 4-4-4-4 ve BEPUT, ve poliamin sentez inhibitörleri DFMO ve metil GAG olmak üzere dört farklı poliamin ilaç kullanıldı. Bu ilaçların hücre içi poliamin düzeyine olan etkileri ve buna bağlı olarak hücre çoğalması üzerine olan etkilerini araştırıldı. Deneyler insan kaynaklı NCI-H82 küçük hücreli akciğer kanseri hücre dizisinde yapıldı ve bu hücrelerin özellikle ilk 24 saatte 4 kattan fazla arttığı gözlendi. Poliamin ilaçların hücre çoğalması üzerine olan etkileri doz- ve zaman-bağımlı olarak çalışıldı. Poliamin analoglannın etkilerinin doz-bağımlı olduğu, poliamin sentez inhibitörlerinin ise her konsantrasyonda aynı etkiye sahip oldukları görüldü. En yüksek inhibisyon 10 uM konsantrasyonda BEPUT ile elde edildi (%65). İlaçların hücre çoğalmasını zaman-bağımlı olarak da inhibe ettikleri ve bu etkinin toksik olmadığı izlendi. Poliamin ilaçların hücre içi poliamin düzeylerine önemli bir etkileri görülmedi. En yüksek inhibisyon DFMO ile elde edilirken (%34), bu etkinin hücre çoğalmasına olan etkisi ile uyumlu olmadığı düşünüldü. Sonuç olarak poliamin analoglan poliamin sentez inhibitörlerinin aksine hücre içi poliamin düzeylerini önemli oranda değiştirmeden hücre çoğalmasını inhibe etmektedirler. Bunun sebebi poliamin analoglannın hücre içerisinde çok çeşitli hedeflerinin olması ve doğal poliaminlerle yanşarak etki göstermeleridir. Bu nedenle kısa inkübasyon sürelerinde bile poliamin analoglannın hücre çoğalmasını inhibe ettikleri gözlenebilmektedir. Poliamin sentez inhibitörleri ise hücre içi doğal poliamin biyosentezini engelleyerek etki gösterdiklerinden, 24 saatlik inkübasyon süresi hücre çoğalması üzerine inhibitor etkilerini görmek için yeterli olmamaktadır. Dolayısıyla bu veriler gelecekte farklı kanser türleri için poliamin ilaçlann değişik formlannın klinik çalışmalarda kullanılabileceğini düşündürmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Polyamines are low molecular weight polycationic molecules. They have various biological activities in normal and transforming cells. Because of their polycationic nature, they can bind directly to nucleic acids. They can also activate protein kinases such as casein kinase II. Polyamine levels are high in cancer cells. Therefore it has been suggested that reducing polyamine levels would inhibit cancer cell proliferation. In this study four different polyamine drugs are used, polyamine analogs BE 4-4-4-,4 and BEPUT, and polyamine synthesis inhibitors DFMO and methyl GAG. We investigated the effects of these drugs on cancer cell proliferation and intracellular polyamine levels. We used a human small cell lung carcinoma cell line, NCI-H82 and we found that these cells proliferated more than four times in 24 hours. The dose-dependent and time-dependent effects of polyamine drugs were analyzed. The effects of polyamine analogs were found to be dose-dependent while polyamine synthesis inhibitors had a constant inhibitory effect on cell proliferation at every concentration used. The most pronounced inhibitory effect (%65) was observed with BEPUT at 10 uM concentration. The drugs were also effective in inhibiting cell proliferation in a time-dependent way and no toxic effect was observed. Polyamine drugs did not significantly change the intracellular polyamine levels. The most pronounced inhibition was observed with DFMO which reduced total intracellular polyamines to 34% but there was no parallelism between this effect and the inhibition of cell proliferation. We conclude that polyamine analogs inhibit cancer cell proliferation without having a significant effect on intracellular polyamine levels. This is probably because polyamine analogs compete with natural polyamines and have diverse targets in the cell. Thus, they inhibit cell proliferation even in short incubation periods. The 24-hour incubation time is not sufficient to see the effect of polyamine synthesis inhibitors. Our results indicate that different types of polyamine drugs can be used in clinical trials for different types of cancer.