Akut divertikülit ile akut epiploik apandajit'in ayırıcı tanısında laboratuvar parametrelerinin önemi
The importance of laboratory parameters in the differential diagnosis of acute diverticulitis and acute epiploic apandagitis
- Tez No: 809286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TOPCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Akut divertikülit ile primer epiploik apandajitin ayırıcı tanısında klinisyenlerlerin kullandığı laboratuvar parametrelerinin etkinliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 01.01.2013-01.01.2022 tarihleri arasında Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran, epiploik apandajit (EA) veya divertikülit (AD) tanısı almış toplam 184 hasta retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru anındaki serum beyaz kan hücresi (WBC), nötrofil (NE), lenfosit (LY), hemoglobin (Hb), platelet (Plt), ortalama platelet hacmi (MPV), albümin (Alb), kreatin kinaz (CK), C-Reaktif Protein (CRP) değerleri, bu değerlerin birbirleri ile oranları, lezyon lokalizasyonları, bilinen kronik hastalıkları, yatış gereklilikleri, yatış süreleri, komplikasyon varlığı, girişim gereklilikleri, rekürrens durumu ve kolonoskopi sonuçları tarandı. İki grubun, klinik ve laboratuvar bulguları birbirleri ile karşılaştırıldı. Çoklu değişken analizinde anlamlılığını koruyan 3 değer 2 puan olarak belirlendi. İki farklı değerlendirme kriteri ortaya konuldu. Ramcho indeksi (RI) kriterlerin AD ile pozitif anlamlılığına göre RI = (Yaş x NE x CRP) / (LY x Hb x Alb x CK) x 100 olarak belirlendi. Ramcho skoru (RS
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to reveal the effectiveness of laboratory parameters used by clinicians in the differential diagnosis of acute diverticulitis and primary epiploic appendagitis. Materials and methods: 184 patients diagnosed with epiploic appendagitis (EA) or diverticulitis (AD) who applied to Hitit University Medical Faculty Erol Olçok Training and Research Hospital between 01.01.2013 and 01.01.2022 were retrospectively screened. Patients' age, gender, serum white blood cell (WBC), neutrophil (NE), lymphocyte (LY), hemoglobin (Hb), platelet (Plt), mean platelet volume (MPV), albumin (Alb), creatine kinase (CK), C-Reactive Protein (CRP) values, the ratios of these values to each other, lesion localizations, known chronic diseases, hospitalization requirements, length of stay, pr