The effect of crowdsourcing on citizen participation: Case studies of Ankara Metropolitan Municipality and Istanbul Metropolitan Municipality
Kitlekaynak kullanımının vatandaş katılımına etkisi: Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi örnek çalışmaları
  1. Tez No: 809285
  2. Yazar: OĞUZHAN ELERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
20. yüzyılın ortalarından itibaren demokratik karar alma ortamı oluşturmak, güven inşa etmek, herkes için daha yaşanabilir ve arzu edilen kentler yaratmak, vatandaşların yerel bilgi birikimini kullanarak gözden kaçan sorunları ve çözümleri ortaya çıkarmak için planlama alanına vatandaşları dahil etme arayışı vardır. Geçmişteki teoriler, dilin vatandaşlarla bağlantı kurmak için en önemli kriterlerden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Günümüzde hükümetler, hizmetlerini çevrimiçi platformlardan sunmaktadır. Sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ve bunlara artan adaptasyon, dijital platformları e-devletten e-yönetişime geçiş için iki yönlü iletişim kurulması için bir fırsat haline getirmektedir. Kitlekaynak kullanımı, yerel yönetimlere, yerel bilgileri fark edilmeyen sorunları ve çözümleri ortaya çıkarmak için kullanma ve vatandaş memnuniyetini sağlayarak plan kararlarının meşruiyetini artırma olanağı sunarken; bir yandan da yurttaşların seslerinin duyulmasını sağlayarak kentin yapıcısı ve şekillendiricisi olmalarını sağlar. Bu tez çalışmasında kitlekaynak uygulamalarının karar alma sürecine etkisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları üzerinden incelenmiştir. Bulgular, kitlekaynak kullanımı uygulamalarında vatandaşların bazı noktalarda gözden kaçan sorunlar ve çözümler sunarak yerel yönetime karar almada yardımcı olduğunu, bazı noktalarda ise yerel yönetimin algısını değiştirdiğini göstermektedir. İstanbul'daki Katılımcı Bütçe uygulamasında ilçelerden gelen başvuru sayısı ve sosyo-ekonomik gelişmişlik (SEGE) değerleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunması da vatandaş katılımı için fiziksel altyapının tek başına yeterli olmayıp vatandaşların sosyal ve ekonomik refahlarını artırmak için daha bütüncül bir yaklaşım gerektirdiğini göstermektedir. Bu vaka çalışmalarından yola çıkılarak Arnstein'ın Vatandaş Katılım Merdiveni modeli kitlekaynak kullanımı uygulamaları için revize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the middle of the 20th century, there is a search for involving citizens into urban planning for creating democratic decision-making environment, building trust, and creates more livable and desired cities for all, and uncovering unnoticed problems and solutions by using local knowledge of the citizens. Early theories reveal that language is one of the most important criteria for connecting with citizens. Today, the government now offers its services from online platforms. Sprawling social media platforms and increasing adaptation to them make digital platforms an opportunity for shift from e-government to e-governance for establishment of two-way communication. Crowdsourcing offers local governments the opportunity to harness local knowledge to uncover unnoticed problems and solutions and increase the legitimacy of plan decisions by ensuring citizen satisfaction; on the other hand, it ensures that the voices of the citizens are heard, and they become the builders and shapers of the city. In this thesis, the effect of crowdsourcing practices on citizen participation has been examined through the studies of Ankara Metropolitan Municipality and Istanbul Metropolitan Municipality. The findings show that in crowdsourcing practices, citizens help the local government at some points about unnoticed problems and solutions and changes the perception of the local government. The fact that there is a significant relationship between the number of applications from the districts and the socio-economic development (SE-GE) values in the Participatory Budgeting in Istanbul also shows that the physical infrastructure alone is not sufficient for citizen participation and requires a more holistic approach to increase the social and economic well-being of the citizens. Based on these case studies, Arnstein's Ladder of Citizen Participation model is revised for crowdsourcing applications, and it is expected to give an idea about the stage of crowdsourcing practices.