Self-consistent rate equation modeling of bi-functional quantum cascade structures
İki işlevli kuantum kaskat yapıların oran denklemleriyle kendi kendine tutarlı modellenmesi
  1. Tez No: 809291
  2. Yazar: OZAN BERK BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAMAN, PROF. DR. ALPAN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada lazer ve fotodedektör olarak çalışan kuantum kaskat yapıların temel performans parametrelerinin kestirimi için oran denklemlerini temel alan, kendi kendine tutarlı bir benzetim modeli sunulmuştur. Model, sıcaklığa bağımlı etkin-kütle Schrödinger denkleminin çözülmesi, enerji alt bantları arası optik ve optik olmayan saçılma oranlarının hesaplanması, kuantum kaskat yapının elektriksel ve optik analizi ve temel performans parametrelerinin kestirimi aşamalarından oluşmaktadır. Bu model, çip üzeri uygulamalarda yekpare entegrasyon için iki işlevli laser/dedektör yapılarının tasarımında kullanılabilir. Ayrıca, sunulan benzetim modeli ve mevcut olan başka bir ticari modelleme yazılımının yardımıyla, 3 − 4 μm aralığında çalışan, cihaz performansını bozmadan dalga boyu kayması azaltması sunan bir iki işlevli cihaz tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a single, self-consistent model based on the rate equations that accurately estimates the performance parameters for quantum cascade structures for both lasing operation and photodetection operation. The steps of the model are the solution of the temperature-dependent effective mass Schrödinger equation, calculation of the optical and the non-optical scattering rates between energy sub-bands, electrical and optical analysis of quantum cascade structure, and estimating the fundamental performance parameters. This model can be utilized to design bi-functional quantum cascade lasers/ photodetectors, which helps develop monolithic integration for on-chip applications. Also, with the proposed simulation tool and the aid of a commercial software, a bi-functional device operating at 3 − 4 μm spectral window is designed, where the intrinsic wavelength shift is minimized while ensuring optimal performance.