Apikal pelvik organ prolapsusu tedavisinde sakrospinöz fiksasyon ve abdominal sakrokolpopeksi cerrahilerinin sonuçlarının karşılaştırması
Comparison of results of sacrospinous fixation and abdominal sacrocolpopexy surgery in the treatment of apical pelvic organ prolapse
- Tez No: 809301
- Danışmanlar: UZMAN HASAN CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Apikal pelvik organ prolapsusu tedavisinde Sakrospinöz Fiksasyon ve Abdominal Sakrokolpopeksi operasyonlarının sonuçlarınının karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Kasım 2007-Nisan 2013 tarihleri arasında vajinal kaf proplapsusu veya uterin desensusu olan, abdominal sakrokolpopeksi uygulanan 34 hasta ve sakrospinöz fiksasyon uygulanan 39 hasta çalışmaya alındı. Hastalara preop ürolojik ve jinekolojik anamnez, jinekolojik muayene, ultrasonografi, stres test, ürodinami uygulanmıştır. Sakrokolpopeksi yapılan grupta operasyondan ortalama 35 ay sonra, sakrospinöz fiksasyon yapılan grupta ise operasyondan ortalama 8 ay sonra hastalar tekrar değerlendirilmiş ve preop parametreler ile karşılaştırılmıştır. Grupların objektif-subjektif başarı oranları, operasyon süresi, hastanede kalış süresi, günlük aktiviteye dönme süresi ve komplikasyonları kıyaslanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama,standart sapma) yanı sıra ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, eşlendirlmiş t testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare ve Fisher gerçeklik testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our purpose was to compare the vaginal sacrospinous fixation and abdominal sacral colpopexy in the treatment of apical pelvic organ prolapsus Methods: 34 patient who went under abdominal sacral colpopexy procedure and 39 patients who went under vaginal sacrospinous fixation procedure for vaginal vault prolapsus or uterin prolapsus between November 2007 and April 2013 were included to study. Anamnesis were written and physical examination, sonographic evaluation, stress test and urodinamy had been performed preoperatively. The patients were assessed average 35 month after abdominal sacral colpopexy and average 8 month after sacrospinous fixation, all parameters were compared with preoperative values. We compared objective and subjective success rate, operating time, inpatient day, return to activities of daily living and complication of abdominal and vaginal groups. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) programme was used to evaluate the data. Beside discriptive statistical methods, for comparing two groups Student' t, Paired t test and for comparing the qualitative data Fisher Exact test and Qi-Square were used.