Local non-governmental organizations' contributions to building peace and humanitarianism in Hadhramaut Governorate (2014-2022)
Yerel sivil toplum kuruluşlarının Hadramut Valiliği'nde barışın ve insani yardımcılığın inşasına katkıları (2014-2022)
- Tez No: 809332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSER RANA COSKUN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, Hadramut vilayetindeki aktif sivil toplum kuruluşlarının insani krizin azaltılmasındaki rolü ve katkısının önemini ve Yemen'i kasıp kavuran mevcut iç savaş sırasında Yemen ve özellikle Hadramut vilayetinde barış inşası sürecini güçlendirmeye katkılarını ele almaktadır. Tezin sonuçlarına göre, sivil toplum örgütlerinin etkin bir rol oynadığı ve çeşitli insani ve kalkınma girişimleri aracılığıyla ılımlı istikrar ve insani krizin hafifletilmesine katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu girişimlerin önemi, kamu sektörünün katılımının eksikliğinde daha da vurgulanmıştır. Ayrıca, bu örgütlerin/ kuruluşların çalışma alanlarında karşılaştığı bazı engeller ve zorluklar ele alınıp bu zorluklara çözüm bulma yolları değinildi. Bu tezde, Hadramout Valiliği'nde faaliyet gösteren yedi sivil toplum kuruluşuna uygulanan bir anketin yanı sıra, bu sektörün rolüne ilişkin önceki çalışmalar ve araştırmalar incelenerek tanımlayıcı nitel yaklaşım (metodoloji) kullanılmıştır. Bu sayede, sonuçlar yerel sivil toplum kuruluşlarının barışı teşvik etmede ve yeniden yapılanma çabalarını kolaylaştırmada büyük bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çatışma etkilenen bölgelerde istikrarın bir şeklinin sağlanmasında da rol oynadığını tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the importance of the role and contribution of active civil society organizations in Hadramout governorate in reducing the humanitarian crisis and their contribution to strengthening the peace-building process in Yemen and Hadramout governorate in particular during the current civil war that ravaged Yemen. Through the results of the thesis, it was found that there is an active role for civil society organizations, and their contribution to Attain a state of moderate stability and mitigate the humanitarian crisis by executing a range of diverse humanitarian and developmental initiatives, underscore the significance of these initiatives in the absence of public sector involvement. In addition, some of the obstacles and difficulties facing these organizations in their field of work and ways to find solutions to these challenges were addressed. In this thesis, the descriptive qualitative approach by checking Prior research and investigations concerning the sector's role were referenced, alongside a questionnaire that was conducted for seven active CSOs within Hadramout Governorate. The findings revealed that local NGOs had a significant part in both fostering peace and facilitating reconstruction efforts. Additionally, they played a role in establishing a form of stability in regions impacted by conflict.