Fonksiyonel dispepsi hastalarındapankreas ekzokrin yetmezliğinin fekal elastaz ile araştırılması
Investigation of pancreatic exocrine failure infunctional dyspepsy patients with fecal elastas
  1. Tez No: 809333
  2. Yazar: HALİK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Yetişkin popülasyonun %25'i yaşamlarının bir döneminde dispepsiden yakınırlar. Dispepsi nedeniyle tetkik edilen hastaların büyük çoğunluğunda organik bir sebep bulunmayarak hastalara Fonksiyonel Dispepsi (FD) tanısı konulmaktadır. FD, etyolojisi henüz tam olarak aydınlatılamamış ve tedavisi konusunda yeni alternatiflerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Toplumun büyük bir kesiminin yaşam kalitesini etkileyen FD, önemli bir morbidite sebebidir. Pankreas Ekzokrin Yetmezliği (PEY) birçok gastrointestinal sistem yakınmalarına sebep olan ve dispepsi ayırıcı tanısında muhakkak düşünülmesi gereken bir klinik durumdur. Çalışmamızda FD nedeni ile takip edilen hastalardan fekal elastaz-1 (FE-1) düzeyi ölçerek, fonksiyonel dispepsi tanı kriterlerine uyduğu halde kaç hastada aslında PEY olduğunu araştırmak ve bu hastaların bulgularını değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniğine başvuran ve Roma IV kriterlerine göre FD tanısı alan 40 hasta, kesitsel ve prospektif çalışma dizaynıyla dahil edilmiştir. Hastalarda FE-1 enzim düzeyleri ölçülerek PEY olup olmadığı tespit edilmiştir. PEY tespit edilen ve edilmeyen hastaların demografik, antropometrik, klinik ve biyokimyasal özellikleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 40 FD'li hastanın 8'inde hafif-orta PEY, 6'sında ağır PEY olmak üzere toplamda 14'ünde (%35) PEY saptanmıştır.PEY olanlarda, PEY olmayanlara göre KOAH-astımın daha sık eşlik ettiği saptanmıştır (p=0.022).
Özet (Çeviri)
Objective: 25% of the adult population suffers from dyspepsia at some point in their lives. The majority of patients who are examined for dyspepsia are diagnosed with Functional Dyspepsia (FD) because there is no organic cause. FD is a disease whose etiology has not yet been fully elucidated and new alternatives for its treatment need to be developed. Affecting the quality of life of a large part of the population, FD is an important cause of morbidity. Pancreatic Exocrine Insufficiency (PEI) is a clinical condition that causes many gastrointestinal system complaints and should be considered in the differential diagnosis of dyspepsia. In our study, it was aimed to measure the fecal elastase-1 (FE-1) level of the patients followed for FD, to investigate how many patients actually had PEI even though they met the diagnostic criteria of functional dyspepsia, and to evaluate the findings of these patients. Materials and Methods: Forty patients who applied to Erciyes University Faculty of Medicine Gastroenterology Clinic and were diagnosed with FD according to Rome IV criteria were included in this study with a cross-sectional and prospective study design. FE-1 enzyme levels were measured in the patients and it was determined whether they had PEI or not. Demographic, anthropometric, clinical and biochemical characteristics of patients with and without PEI were evaluated. Results: Of the 40 patients with FD included in the study, a total of 14 (35%) PEI was detected, 8 of whom had mild-moderate PEI and 6 of them had severe PEI. It was found that COPD-asthma accompanied more frequently in patients PEI than in those without PEI (p=0.022).