Kronik hepatit B tanılı hastalarda laboratuvar bulgularının histolojik aktivite indeksi ile korelasyonu
Correlation of laboratory findings with histological activity index in patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 809334
  2. Yazar: EDA FİNDOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kronik hepatit B morbidite ve mortaliteye sebep olabilen kronik bir süreçtir. Kronik hepatit B hastalarında hepatik fibrozisin erken evrelendirilmesi ve riskin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Hepatik fibrozisi değerlendirmek için karaciğer biyopsisi altın standarttır. Ancak biyopsinin invaziv bir işlem olması nedeniyle klinik pratikte kullanılabilecek non-invaziv göstergelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızın amacı Süleyman Demirel Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda takip edilen kronik hepatit B hastalarının laboratuvar parametrelerinin histolojik aktivite indeksi ile korelasyonunun araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalında takip edilen 163 kronik hepatit B tanılı hastanın verileri retrospektif olarak incelemeye alındı. Laboratuvar parametrelerinin, Ishak fibrozis ve Knodell skoru ile korelasyonu istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 163 kronik hepatit B hastası dahil edildi. Hastaların %57,06'sı erkek ve %42,94'ü kadındı. Yaş ortalaması 51,32±13,84 olarak belirlendi. Laboratuvar parametrelerinin ortalama değerleri; APRI skoru 1,41 ± 2,59, FIB-4 skoru 2,34 ± 2,20, LPR 0,012 ± 0,005, FHgR 6,92 ± 7,61, INR-PR 0,006 ± 0,002 ve GGT-PR 0,34 ± 0,64 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic hepatitis B is a chronic process that can cause morbidity and mortality. Early staging of hepatic fibrosis and risk assessment in patients with chronic hepatitis B are of great importance. Liver biopsy is the gold standard for evaluating hepatic fibrosis. However, since biopsy is an invasive procedure, non-invasive indicators that can be used in clinical practice are needed. The aim of our study is to investigate the correlation of laboratory parameters with histological activity index of chronic hepatitis B patients followed in Süleyman Demirel University Gastroenterology Department. Materials and Methods: For our study, the data of 163 patients with a diagnosis of chronic hepatitis B followed in the Department of Gastroenterology at Süleyman Demirel University Research and Practice Hospital were retrospectively analyzed. The correlation of laboratory parameters with Ishak fibrosis and Knodell score was calculated statistically. Results: A total of 163 chronic hepatitis B patients were included in our study. 57.06% of the patients were male and 42.94% were female. The mean age was 51.32±13.84 years. Average values of laboratory parameters; APRI score 1.41 ± 2.59, FIB-4 score 2.34 ± 2.20, LPR 0.012 ± 0.005, FHgR 6.92 ± 7.61, INR-PR 0.006 ± 0.002, and GGT-PR 0.34 ± It was calculated as 0.64.