Yer seviyesinden düşme ile başvuran 65 yaş veüzeri hastalarda edmonton kırılganlık ölçeğive fraıl skala değeri ile klinik sonlanımarasındaki ilişkinin araştırılması
Age 65 and over admitted with a fall from ground leveledmonton frailty scale in patients over the age of 18and clinical outcome with frail scale valuethe investigation of the relationship between
- Tez No: 809343
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada 65 yaş ve üzeri aynı seviyeden düşme şikayetiyle acil servise başvuran hastalarda başvuru anındaki FRAIL ölçeği ve Edmonton Kırılganlık Ölçeği skorlarının acil servis klinik iyi-kötü sonlanımla olan prognostik değerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Prospektif gözlemsel tek merkezli bu çalışmaya; 65 yaş ve üzeri aynı seviyeden düşme şikayetiyle acil servise başvuran 172 hasta alındı. Aynı seviyeden düşme ile acil servise başvuran hastaların başvuru anındaki vital değerleri ve demografik özellikleri araştırma görevlileri tarafından kaydedildi. Başvuru anındaki kırılganlık durumları ise Edmonton Kırılganlık Ölçeği ve FRAIL skalası ile değerlendirilerek araştırma görevlileri tarafından hasta veri formlarına kaydedildi. Verilerin analizi için SPSS (IBM Corp., Armonk, NY, USA, 2019) programı kullanıldı. Sürekli verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk ile analiz edildi ve normal dağılıma uyan sürekli veriler ortalama (±standart sapma) ile ifade edilerek gruplar arası fark Student T testi ile analiz edildi. Normal dağılıma uymayan sürekli veriler ortanca (%25- %75 çeyreklikler) ile ifade edilerek gruplar arası fark Mann Whitney U ile analiz edildi. Kategorik veriler arası fark Ki-Kare ile, gerekli yerlerde ise Fisher Exact ile test edildi. Post-hoc analiz sonrasında Bonferroni düzeltmesi uygulandı. FRAIL skoru, Edmonton skoru ve regresyon modelinin aynı seviyeden düşme ile acil servise başvuran 65 yaş üzeri hastalarda kötü sonlanımı öngörme performansları Receiver Operating Characteristic ile test edildi. Lojistik regresyon için binary logistics ve forced-entry metodu kullanıldı. Goodness of fit için Hosmer- Lemeshow testi kullanıldı. Modelin genel performansı Nagelkerke R-squared ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationship between the FRAIL scale and Edmonton Frailty Scale scores at the time of admission to the emergency department and clinical good-bad outcome in patients aged 65 and over who admitted to the emergency department with the complaint of falling from the same level. Materials and methods: In this prospective observational single-center study; 172 patients aged 65 and over who applied to the emergency department with the complaint of falling from the same level were included. The vital values and demographic characteristics of the patients who applied to the emergency department with a fall from the same level were recorded by the research assistants. The frailty at the time of admission was evaluated with the Edmonton Frailty Scale and the FRAIL scale and recorded in the patient data forms by the research assistants. SPSS (IBM Corp., Armonk, NY, USA, 2019) program was used for data analysis. Conformity of test. Continuous data that did not fit the normal distribution were expressed as the median (25%-75% quartiles) and the difference between the groups was analyzed with Mann Whitney U. The difference between categorical data was tested with Chi- Square and Fisher Exact where necessary. Bonferroni correction was applied after post-hoc analysis. The performance of FRAIL score, Edmonton score and regression model in predicting poor outcome in patients over 65 years of age who applied to the emergency department with a decrease from the same level were tested with the Receiver Operating Characteristic. Binary logistics and forced-entry methods were used for logistic regression. The Hosmer-Lemeshow test was used for goodness of fit. The overall performance of the model was analyzed with the Nagelkerke R- squared.