Enerjinin internetinin akıllı şebekeler ile entegrasyonun enerji verimliliğine etkisi
The impact of integration of the internet of energy with smart grids on energy efficiency
  1. Tez No: 809345
  2. Yazar: BİLAL OĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda geleneksel enerji şebekelerinin yerini akıllı şebekelerin alması ve sürekli geliştirilmesi, mevcut kaynaklardan yüksek verim elde etmeyi sağlamaktadır. Enerji dağıtım hatlarına dahil olan yenilenebilir enerji, dağıtık şebekeler, mikro şebekeler ve elektrikli araçlar gibi çift yönlü enerji akışının gerçekleştiği durumların ortaya çıkması, sistemin kontrol ve müdahale etme yöntemlerinin de değişimini gerektirmiştir. Yapılan çalışmada bir tesise ait enerji şebekesinin Merkezi Denetim ve Veri Toplama (Supervisory Control and Data Acquisition-SCADA) sistemi ile kontrol ve izleme çalışmalarının enerji verimliliğine katkıları incelenmiştir. Enerji şebekesinde bulunan envanterin izlenebilmesi ve kontrol edilebilmesi operatörün gerekli adımları atabilmesini kolaylaştırmakta ve gerektiğinde yük dağılımını yaparak sistemin aşırı yük zararlarından korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca operatörden bağımız olarak sistemin programlanması halinde eşik değerler tanımlanarak sistemin verimliliğini arttıracak adımların atılması otomatik olarak sağlanabilmektedir. SCADA sisteminin bağlı olduğu internet ağ altyapısı ile herhangi bir mekana bağlı kalmadan anlık olarak veri takibi yapılabilmekte ve gereken müdahalenin yapılmasına olanak tanımaktadır. Ölçülen ve kaydedilen verilerin istenildiğinde ulaşılabilir olması ile geçmişe dönük analizler yapılarak gereken önlemlerin alınması sağlanmaktadır. Bununla birlikte anlık harcanan gücün yansıttığı fatura bilgilerine ulaşılarak tasarruf tedbirlerinin alınması için operatörü uyarabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the replacement of traditional energy networks by smart grids and their continuous development ensures high efficiency from existing resources. The emergence of situations where bidirectional energy flow takes place, such as renewable energy, distributed grids, microgrids and electric vehicles included in energy distribution lines, has necessitated a change in the control and intervention methods of the system. In the study, the contributions of the control and monitoring activities of the energy network of a facility with the Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) system to energy efficiency were examined. The ability to monitor and control the inventory in the energy network makes it easier for the operator to take the necessary steps and ensures that the system is protected from overload damage by distributing the load when necessary. In addition, if the system is programmed independently of the operator, threshold values can be defined and steps to increase the efficiency of the system can be automatically taken. With the internet network infrastructure to which the SCADA system is connected, data monitoring can be done instantly without being connected to any place and allows the necessary intervention to be made. With the measured and recorded data being available when requested, it is ensured that the necessary measures are taken by making retrospective analyzes. In addition, it can reach the invoice information reflected by the instant power consumption and warn the operator to take saving measures.