Pulmoner tromboemboli tanılı hastalarda uzun dönemde gelişen kardiyopulmoner hemodinamik bozukluklar
- Tez No: 809346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Pulmoner emboli toplumda sık görülen mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon, venöz tromboza bağlı olarak bir kez ya da tekrarlayan pulmoner emboliler nedeniyle oluşan pulmoner arter basınç artışıdır. Pulmoner emboli tanılı hastalarımızı incelemek ve kardiyopulmoner hemodinamik değişiklikler açısından değerlendirmeyi amaçladık. Kliniğimizde 2001-2005 yılları arasında pulmoner tromboemboli tanısı konularak tetkik ve tedavisi yapılmış, 41 kadın, 37 erkek olmak üzere toplam 78 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların 30'u 3. ayda kontrole çağırılarak, kardiyopulmoner hemodinamik değişiklikler açısından değerlendirildi. Hastaların tanı anındaki ekokardiyografisinde sağ ventrikül dilatasyonu, triküspit regürgitan akımda artma, pulmoner yetmezlik bulguları, sağ ventrikül hipokinezisi, sağ ventrikül duvar hareketlerinde bozulma, interventriküler septumun sola deviasyonu, proksimal pulmoner arterde dilatasyon, sağ ventrikül hipertrofisi gözlendi. Hastaların %95,3'ünde pulmoner arter basıncının 20 mmHg üzerinde olduğu tespit edildi. Kontrolde 30 hastanın 2'sine kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon tanısı konuldu. Pulmoner emboli tanısı alan hastaların kardiyopulmoner hemodinamik değişiklikler, özellikle kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon açısından 3. ayda kontrole çağrılması ve transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism is a common disease with high mortality and morbidity in the community. Chronic thromboembolic pulmonary hypertension is an increase in pulmonary artery pressure due to venous thrombosis once or due to recurrent pulmonary embolisms. We aimed to examine our patients with pulmonary embolism and to evaluate them in terms of cardiopulmonary hemodynamic changes. A total of 78 patients, 41 female and 37 male, who were diagnosed with pulmonary thromboembolism in our clinic between 2001 and 2005, were examined and treated retrospectively. Thirty of these patients were called for control at the 3rd month and evaluated in terms of cardiopulmonary hemodynamic changes. Right ventricular dilatation, increased tricuspid regurgitant flow, pulmonary failure findings, right ventricular hypokinesia, impaired right ventricular wall motion, deviation of the interventricular septum to the left, dilatation of the proximal pulmonary artery, and right ventricular hypertrophy were observed in the echocardiography of the patients at the time of diagnosis. Pulmonary artery pressure was found to be above 20 mmHg in 95.3% of the patients. In the control, 2 of 30 patients were diagnosed with chronic thromboembolic pulmonary hypertension. Patients diagnosed with pulmonary embolism should be called for control at the 3rd month and evaluated with transthoracic echocardiography in terms of cardiopulmonary hemodynamic changes, especially chronic thromboembolic pulmonary hypertension.