Yetişkin bireylerde psikolojik iyi oluş ile depresyon ve yeme bozuklukları arasındaki ilişki
The relationship between psychological well-being and depression and in eating disorders in adults
  1. Tez No: 809351
  2. Yazar: MERVE ÇİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde psikolojik iyi oluş, depresyon ve yeme bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel analiz tekniklerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 403 Kişiden veri toplanmış ve istatistik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın verileri: Sosyodemogrofik Bilgi Formu, Kişisel Bilgi Onam Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Yeme Bozuklukları Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma için toplanan veriler SPSS 25 programıyla analiz edilmiştir. Parametrik test grubunda olan ve değişkenler arası ilişkiyi test eden Pearson korelasyon analizi, gruplar arası anlamlı farkı saptamak için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre: Psikolojik iyi oluş ile depresyon arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş ile yeme bozuklukları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Yeme bozuklukları ile depresyon arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Bireylerin psikolojik iyi olma düzeyinin yüksek olması; yeme bozuklukları ve depresyonun puanlarının düşük olmasını sağlamaktadır. Araştırma bulguları literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological well-being, depression and eating disorders in adults. Relational screening model, one of the quantitative analysis techniques, was used in the research. For this purpose, data were collected from 403 people and statistical analyzes were made. The data of the study were collected with Sociodemographic Information Form, Personal Information Consent Form, Psychological Well-Being Scale, Beck Depression Inventory and Eating Disorders Scale. The data collected for the research were analyzed with the SPSS 25 program. Pearson correlation analysis, which was in the parametric test group and testing the relationship between variables, Independent Groups t-test and ANOVA were used to determine the significant difference between groups. According to the findings: A negative significant relationship was found between psychological well-being and depression. A significant negative correlation was found between psychological well-being and eating disorders. A positive and significant relationship was found between eating disorders and depression. Individuals' high level of psychological well-being; It provides low scores for eating disorders and depression. The research findings were evaluated within the framework of the literature.