Değişik ıslah zonlarından örneklenen kızılçam (Pinus brutia Ten.) ailelerinin dona dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of cold resistant turkish red pine (Pinus brutia Ten.) families sampled from different breeding zones
  1. Tez No: 809363
  2. Yazar: ABDULLAH KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA İMAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, farklı ıslah zonlarında bulunan 3 farklı orijine ait ailelerin soğuğa dayanıklılık varyasyonunun ortaya konması amaçlanmıştır. Dona dayanıklılık testleri kış ve ilkbahar mevsiminde gerçekleştirilmiştir. Her iki mevsimde de kontrol grubu (+4°C) hariç 9 farklı sıcaklık kademesi kullanılmıştır. Dona dayanıklılık testlerinde 54 farklı aileden elde edilen 1+0 yaşındaki fidanlara ait sürgünler kullanılmıştır. Sürgünlerde oluşan don zararı hem klorofil floresans yöntemi ile hem de görsel değerlendirme yöntemi ile belirlenmiştir. Don zararının başladığı sıcaklıklar hem doğrusal olmayan model kullanılarak hesaplanan Lethal Temprature %50 (LT50) değerleri hem de çoklu karşılaştırma testi (Dunnet) ile ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the cold hardiness variation of the families of three different origins from different breeding zones. Cold hardiness tests were carried out in winter and spring. Nine different temperature levels except for the control group (+4°C) were used in both seasons. Tests were carried out on shoots obtained from 1+0 year-old seedlings obtained from 54 different families. The cold damage in the shoots was determined by both the chlorophyll fluorescence and visual observation method. The temperatures at which cold damage starts in families were tried to be revealed both with Lethal Temprature 50% (LT50) values calculated using the non-linear model and with the multiple comparison test (Dunnet).