Saçlı meşe'de meyve verimine bazı büyüme özelliklerinin etkisi
Effect of some growth characteristics on acorn production in Turkey oak
  1. Tez No: 809382
  2. Yazar: SİNAN YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Saçlı Meşe yada Türk Meşesi (Qercus cerris L.) olarak adlandırılan türün meyve verimi ve büyüme özellikleri (ağaç boyu, dip çap, göğüs yüksekliği çapı ve taç çapı) üzerinde ve iki örnek alanda (A1 ve A2) gerçekleştirilmiştir. Çalışmada türün genetik-ıslah ve diğer ormancılık uygulamalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Örnek alanlarda ortalama, 269 (A1) ve 416 (A2) adet olarak belirlenen meyve sayısı, alanların genelinde 343 bulunmuştur. Örnek alan içi ağaçlar, meyve verimi bakımından önemli farklılık göstermiştir. Varyans analizi sonucunda, örnek alanlarda meyve verimi bakımından anlamlı (p0.05) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on acorn production and growth characteristics (tree height, diameters at base and at breast height, and crown diameter) in two sampled areas (A1 and A2) of Turkey (Qercus cerris L.) to contribute genetic-breeding and other forestry practices of the species. Averages of acorn numbers were 269 (A1) and 416 (A2), and 343 in pooled areas. Trees within sampled area showed large difference for the acorn production.