Datça, Marmaris, Ula, Köyceğiz (Muğla)'in anıt ve anıtsal nitelikteki ağaçları
Monuments and monumental trees of Datça, Marmaris, Ula, Köyceğiz (Muğla)
  1. Tez No: 889768
  2. Yazar: MERVE NUR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma Muğla ilinin Datça, Marmaris, Ula ve Köyceğiz ilçelerinde anıtsal nitelikteki ağaçları belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu araştırmada 29 adet Çınar (Platanus orientalis L.), 7 adet Zeytin (Olea europaea), 4 adet Sakız Ağacı (Pistasia lentincus), 3 adet Palamut Meşesi (Quercus ithaburensis), 2 adet Anadolu Sığla Ağacı (Liquidambar orientalis), 1 adet Saçlı Meşe (Quercus cerris), 1 adet Pırnal Meşesi (Quercus ilex), 1 adet Harnup (Ceratonia siliqua), 1 adet Servi (Cupressus sempervirens) ve 1 adet Datça Hurması (Phoenix theoprastii) olmak üzere toplam 50 ağaç anıtsal nitelik taşıyan ağaç tespit edilmiştir. Bu ağaçların 12 tanesi Datça'da, 20 tanesi Marmaris'te, 6 tanesi Ula'da ve 12 tanesi de Köyceğiz'de bulunmaktadır. Tespit edilen türlerin en yaşlı ağacı 6000+ iken, en genç ağacı ise 150+ 'dir. En uzun boylu ağaç 35 m iken, en kısa boylu ağaç 10 m'dir. En yüksek gövde çapı 385 cm iken, en düşük gövde çapı 70 cm'dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine monumental trees in Datça, Marmaris, Ula and Köyceğiz districts of Muğla province. In the said research, 29 Plane Trees (Platanus orientalis L.), 7 Olives (Olea europaea), 4 Gum Trees (Pistasia lentincus), 3 1 Acorn Oak (Quercus ithaburensis), 2 Anatolian Sweetgum Trees (Liquidambar orientalis), 1 Hairy Oak (Quercus cerris), 1 Holm Oak (Quercus ilex), 1 Carob (Ceratonia siliqua), 1 Cypress (Cupressus sempervirens) and 1 Datça Date Tree (Phoenix theoprastii) have been identified as monumental trees. 12 of these trees are in Datça, 20 in Marmaris, 6 in Ula and 12 in Köyceğiz. While the oldest tree of the identified species is 6000+ years old, the youngest tree is 150+ years old. While the tallest tree is 35 m, the shortest tree is 10 m. While the highest body diameter is 385 cm, the lowest body diameter is 70 cm.