MİR-182, MİR-320a, MİR-144'ün ebv-pozitif burkıtt lenfoma ile olan ilişkisinin araştırılması
Analysis of the association of MİR-182, MİR-320a, MİR-144 with EBV-positive burkitt lymphoma
  1. Tez No: 809398
  2. Yazar: MEVSİM SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN ERGÜN, PROF. DR. AYHAN DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Burkitt Lenfoma (BL) ve Epstein Barr Virüsü (EBV) arasında bariz fakat belirsiz bir ilişki vardır. Yapılan çalışmalar sonucunda EBV-pozitif ve EBV-negatif BL hücrelerinde mikroRNA'ların (miRNA'ların) rolü gösterilmiştir. İn-siliko çalışmalar ve literatür taraması ile lenfoma ile ilişkili ve B lenfosit oluşum yolağında rol alabilecek miRNA'ların belirlenmesi hedeflendi. EBV-pozitif ve EBV-negatif BL hücrelerinde daha önce bu yönüyle araştırılmamış miRNA'ların ifade analizi ve karşılaştırması ile EBV'nin BL'deki rolüne dair bilgi edinmek amaçlanmaktadır. İn-siliko analizler sonucunda B lenfosit oluşum yolağında regülatör olarak görev alan BLIMP1 ve XBP1 genlerini hedefleyen ve lenfoma ile ilişkilendirilmiş üç miRNA (miR-182, miR-320a, miR-144) belirlendi. BL tanısı alan 28 hastanın parafine gömülü doku örneği çalışmaya dahil edildi. BamH1-W bölgesine ve ApoB'ye spesifik yapılan RT-PCR sonuçlarına göre örnekler 14 EBV-pozitif ve 14 EBV- negatif olarak iki ayrı gruba ayrıldı. Seçilen üç miRNA'nın RT-PCR ile ekspresyon analizi yapıldı ve iki ayrı grup arasında ekspresyon farklarının anlamlılık analizleri gerçekleştirildi. Klinik veri ile miRNA ekspresyonu arasında ilişki kurulmaya çalışıldı. BamH1-W/ApoB oranına göre EBV-pozitif ve EBV-negatif BL olarak iki gruba ayrılan örneklerde gerçekleştirilen miRNA qPCR sonuçlarına göre, miR-182 ve miR-144 ekspresyonu gözlenmedi. Bu nedenle bu iki miRNA istatistik analize tabi tutulmadı. MiR-320a ifadesi ise her örnekte gözlendi ve EBV-pozitif BL örneklerinde miR-320a ifadesi ile bir korelasyon gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
There is a clear but uncertain relationship between Burkitt Lymphoma (BL) and Epstein-Barr Virus (EBV). Previous studies have demonstrated the role of microRNAs (miRNAs) in EBV-positive and EBV-negative BL cells. This study aimed to identify miRNAs associated with lymphoma and involved in the B lymphocyte differentiation pathway through in-silico analysis and literature review. The objective was to gain insights into the role of EBV in BL through expression analysis and comparison of miRNAs that have not been previously investigated in EBV-positive and EBV-negative BL cells. In-silico analysis identified three miRNAs (miR-182, miR-320a, miR-144) targeting BLIMP1 and XBP1 genes, which play regulatory roles in the B lymphocyte differentiation pathway and have been associated with lymphoma. Paraffin-embedded tissue samples from 28 patients diagnosed with BL were included in the study. Based on the results of BamH1-W region and ApoB-specific qPCR analysis, the samples were divided into two separate groups: 14 EBV-positive and 14 EBV-negative. QPCR expression analysis of selected three miRNAs was performed, and expression differences between two groups were statistically analyzed. Analysis was realized to establish a correlation between clinical data and miRNA expression. Based on the RT-PCR results of miRNAs in the samples divided into EBV-positive and EBV-negative groups according to BamH1-W/ApoB ratio, no expression of miR-182 and miR-144 was observed. Therefore, these two miRNAs were not subjected to statistical analysis. Expression of miR-320a was observed in all samples, and no correlation was found between miR-320a expression and EBV-positive BL samples (p>0.05).