Peyronie plak indüksiyonu yapılan sıçanlarda androjenin etkisi
Effect of androgen in peyronie plaque induction rats
  1. Tez No: 809402
  2. Yazar: GÖKTAN ALPTUĞ ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKDERE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Peyronie hastalığı ve hipogonodizm arasında doğrusal bir ilişki olduğu kabul edilmekle beraber literatürde değişken sonuçlara sahip birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada bu konuda yapılan ilk histopatolojik çalışma ile literatüre katkıda bulunulması amaçlandı. Bu çalışmada 40 adet 3 aylık Sprague-dawley cinsi erkek sıçanı randomize olarak beş ayrı gruba ayrıldı. Dört grupta intratunikal Transforming Growth Factor-beta ve disodyum fosfat dihidrat %3 enjeksiyonu yaparak peyronie modeli oluşturuldu. Bir grupta ise intratunikal serum fizyolojik enjeksiyonu uygulandı. Peyronie hastalık modeli oluşturulan gruplarda bir grup kontrol grubu olarak kullanıldı, diğer gruplarda ise birinci grupta orişektomi yapılarak kastrasyon sağlandı. İkinci grup peyronie hastalık modeli oluşturulan kontrol grubuydu. Üçüncü grup intratunikal serum fizyolojik enjeksiyonu yapılan gruptu. Dördüncü grupta intraperitoneal testosteron enjeksiyonu uygulandı. Beşinci grupta oral gavajla günlük 0.5 mg 5-alfa redüktaz inhibitörü uygulanarak testosteronun aktif formu olan dihidrotestosteron inhibisyonu sağlandı. 30 günlük takip sonunda sıçanlar genel anestezi 1.2 mL ketamine ve 0.8 mL xylazine anestezisini takiben histopatolojik inceleme için penil doku eksizyonu yapıldı. Sonrasında anestezi altındaki sıçanlar servikal dislokasyon yapılarak sakrifiye edildi. Penil dokular Patoloji Anabilim Dalında histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Hematoksilen eozin boyama ile fibrozis, masson trikrom boyama ile düz kas/kolajen oranı, picro-sirius boyama ile kolajen 3 / kolajen 1 oranı değerlendirildi. Serum fizyolojik uygulanan grup harici diğer dört grupta peyronie hastalık modeli oluşurken bu grupların kendi aralarında yapılan karşılaştırılmalarında incelenen parametrelerde farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A linear relationship between Peyronie's disease and hypogonadism has been shown, and there are many studies in the literature with variable results. In this study, it was aimed to contribute to the literature with the first histopathological study on this subject. In this study, 40 male Sprague-Dawley rats were randomly divided into five separate groups, each consisting of 3-month-old rats. In four groups, Peyronie's disease model was created by intratunical injection of Transforming Growth Faktor-beta and 3% disodium phosphate dihydrate. In one group, intratunical injection of saline was administered as a control. Among the groups in which Peyronie's disease model was created, one group served as a control group, while in the other groups, orchiectomy was performed to induce castration. The second group was the control group with the Peyronie's disease model. The third group received intratunical injection of saline. In the fourth group, intraperitoneal injection of testosterone was administered. In the fifth group, inhibition of dihydrotestosterone, the active form of testosterone, was achieved by daily oral gavage of 0.5 mg 5-Alpha Reductase Inhibitors. After a 30-day follow-up period, the rats underwent penile tissue excision for histopathological examination under general anesthesia using 1.2 mL ketamine and 0.8 mL xylazine anesthesia. Subsequently, the anesthetized rats were sacrificed by cervical dislocation. The penile tissues were subjected to histopathological examination in the Department of Pathology. Fibrosis was evaluated using hematoxylin-eosin staining, smooth muscle/collagen ratio was evaluated using Masson's trichrome staining, and collagen 3/collagen 1 ratio was evaluated using picro-sirius red staining. In the groups where saline was administered, there were no differences in the evaluated parameters compared to the other four groups where the Peyronie's disease model was created.