Rekabet istihbaratı temelli yaklaşım ile ihracat pazarlamasında hedef pazar tespiti: Sıcak haddelenmiş ve çekilmiş demirden veya alaşımsız çelikten profiller (721650) işkolunda modelsel bir çalışma
Target market detection in export marketing with competitive intelligence-based approach: A model study in hot rolled and drawn iron or non-alloy steel sections (721650)
  1. Tez No: 809403
  2. Yazar: HALİME NUR METE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İstatistik, İşletme, International Relations, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küreselleşme ile birlikte, şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet edebilmeleri için rekabet istihbaratına duyulan ihtiyaç artmıştır. Küreselleşme, dünya ekonomisindeki uluslararası ticaretin artmasına ve ülkeler arasındaki ticari engellerin azalmasına yol açmıştır. Bu durum, şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet etmek için daha fazla kaynak ayırmalarını, daha fazla bilgi ve veriye sahip olmalarını gerektirmektedir. Ayrıca, küreselleşme ile birlikte rekabet ortamı da daha karmaşık hale gelmiştir. Şirketler, uluslararası pazarlarda birçok rakiple rekabet etmek zorunda kalırken, aynı zamanda farklı kültürler, dil ve ticaret düzenlemeleri gibi faktörlerle de karşılaşmaktadır. Rekabet istihbaratı, bu karmaşık ortamda şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi için gerekli bilgiyi sağlayarak, daha iyi kararlar almalarına yardımcı olur. Pazarda rekabet üstünlüğü sağlanması için işletmeler stratejik hamlelere ihtiyaç duymaktadır. Bu stratejik hamleler rekabet istihbaratı ile mümkündür. Rekabet istihbaratı ile işletmeler; kendilerini, rakiplerini ve pazarı tanıyarak birçok konuda bilgi sahibi olmaktadır. Bilginin analizi ile de stratejik kararlar işletme için başarılı sonuçları getirmektedir. Araştırmada Türkiye'nin ihracatta başarılı olduğu demir çelik sektöründe hizmet veren firmaların pazardaki rekabeti göz önünde bulundurulmuştur ve rekabet istihbaratı kullanılarak hedef pazar seçimi yapmaları konusunda yol gösterici olmak amaçlanmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk giriş bölümünden sonra ikinci bölümde, uluslararası ticaretin ve ihracat sürecinin daha net ifade edilebilmesi açısından ihracat pazarlaması konusuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde rekabet istihbaratı kavramına değinilip strateji ile birlikte hedef pazar seçim süreci teorik açıdan açıklanmıştır. Dördüncü bölümde araştırma ile ilgili amaç, yöntem gibi başlıklara yer verilerek, beşinci bölümde, ikincil veriler kullanılarak yapılan rekabet istihbaratı ile demir çelik sektöründe 721650 kodlu ürünün hedef pazar seçim araştırmasına yer verilmiştir. Altıncı bölümde sonuç ve önerilerde bulunup tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalisation, the need for competitive intelligence has increased for companies to compete in international markets. Globalisation has led to an increase in international trade in the Dünya economy and a decrease in trade barriers between countries. This situation requires companies to allocate more resources and have more information and data to compete in international markets. In addition, the competitive environment has become more complex with globalisation. While companies have to compete with many competitors in international markets, they also face factors such as different cultures, language and trade regulations. Competitive intelligence helps companies make better decisions by providing the necessary information to compete in international markets in this complex environment. In order to achieve competitive advantage in the market, businesses need strategic moves. These strategic moves are possible with competitive intelligence. With competitive intelligence, businesses have information on many issues by recognising themselves, their competitors and the market. With the analysis of the information, strategic decisions bring successful results for the business. In the research, the competition in the market of the companies serving in the iron and steel sector, in which Turkey is successful in exports, has been taken into consideration and it is aimed to guide them to make target market selection by using competitive intelligence. The study consists of six chapters. After the first introductory chapter, the second chapter focuses on export marketing in order to explain international trade and the export process more clearly. In the third chapter, the concept of competitive intelligence is mentioned and the target market selection process together with the strategy is explained theoretically. In the fourth section, titles such as the purpose and method related to the research are given, and in the fifth section, the target market selection research of the product coded 721650 in the iron and steel sector with competitive intelligence using secondary data is included. The sixth chapter concludes with conclusions and recommendations.