Peyronie hastalığında Non Fokus ve Fokus vücut dışı şok dalgası (ESWT) tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of Non Focused and Focused extracorporeal shock wave therapy (ESWT) in Peyronie's disease
- Tez No: 932000
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda penil plak mevcut olan Peyronie hastalarında Fokus ve Non Fokus vücut dışı şok dalga (ESWT) tedavilerinin etkinliklerini işlem öncesi ve sonrası ağrı mevcudiyeti ve plak boyunu baz alarak karşılaştırmayı hedefledik. Materyal-Metod: 2018-2024 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesine Peyronie Hastalığı nedenli başvuran ve ESWT uygulanan, eş zamanlı olarak fosfodiesteraz 5 inhibitörü - tadalafil 5 mg tedavisi verilmiş olan 60 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşı, işlem öncesi ve sonrası plak boyutu ve ağrı düzeyi, eşlik eden komorbit hastalıklar, erektil disfonksiyon mevcut ise International Index of Erectile Function (IIEF) skorları, penis eğriliğinin yönü verileri hasta bilgileri taranarak toplandı. Bulgular: Her 2 grupun demografik özellikleri benzerdir. Hastalara haftada 3 seans olmak üzere 2 hafta ESWT tedavisi uygulandı. Fokus ve Non Fokus grubundaki penil plak nedenli ağrısı olan 41 hastanın tedavi sonrası ağrı şikayeti tümüyle geçti.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to compare the effectiveness of Focused and Non Focused extracorporeal shock wave therapy (ESWT) in Peyronie's disease patients with penile plaques by evaluating plaque size and the presence of pain before and after treatment. Materials and Methods: The retrospective data of 60 patients who applied to Bursa Uludağ University between 2018-2024 for Peyronie's disease and were treated with ESWT, while also receiving as a phosphodiesterase 5 inhibitor - tadalafil 5 mg, were evaluated.data on patients' age, plaque size and pain level before and after the procedure, accompanying comorbidities, International Index of Erectile Function (IIEF) scores if erectile dysfunction was present and the direction of penile curvature were collected by scanning patient information. Results: The demographic characteristics of both groups were similar. Patients received ESWT therapy for two weeks and three times a week for therapy. The pain complaints of 41 patients with penile plaque-related pain in both the Focused and Non Focused groups completely resolved after treatment.