Intercultural communicative competence, communication apprehension and willingness to communicate levels of English language instructors
İngilizce öğretmenlerinin kültürlerarası iletişim yetisi, iletişim kaygısı ve iletişim istekliliği düzeyleri
- Tez No: 809409
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, İngilizce Öğretim Görevlilerinin Kültürlerarası İletişim Yetisi, İletişim Kaygısı ve İletişim İstekliliği düzeylerini ve bu yapılar arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, demografik faktörler ile yukarıda bahsedilen yapılar arasında bir ilişki olup olmadığını da araştırmaktadır. Bu amaçlardan yola çıkılarak nicel bir yöntem olarak desenlenen çalışmanın verileri, Türkiye'de 8 farklı üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulunda görev yapan toplam 108 İngilizce Öğretim Görevlisinden toplanmıştır. Veri analizleri, İngilizce eğitmenlerinin ortalama İngilizce Öğretim Görevlilerinin Kültürlerarası İletişim Yetisi, İletişim Kaygısı ve İletişim İstekliliği'ne sahip olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca, İngilizce eğitmenlerinin Kültürlerarası İletişim Yetisi, İletişim Kaygısı ve İletişim İstekliliği anlamlı bir şekilde ilişkilidir. Demografik faktörlere bakıldığında, yaş, cinsiyet, tecrübe yılı, eğitim durumu ve yabancı bir ülkede geçirilen sürenin İngilizce eğitmenlerinin Kültürlerarası İletişim Yetisi, İletişim Kaygısı ve İletişim İstekliliği seviyeleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı ortaya çıktı. Yine de yabancı ülkede geçirilen süre ile ilgili olarak dikkat çeken bir sonuç ise yabancı ülkede geçirilen süre arttıkça Kültürlerarası İletişim Yetisi ortalama değerlerinin artması, İletişim Kaygısı ortalama değerlerinin ise düşmesidir. Genel olarak çalışma dil öğretmenliği bölümleri, mesleki gelişim programları, müfredat geliştiriciler, dil öğretim kurumları ve dil öğretmenleri için önemli çıkarımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Intercultural Communicative Competence (ICC), Communication Apprehension (CA) and Willingness to Communicate (WTC) levels of English language instructors and if there is any relationship among these constructs. The study also explores whether there is a relationship between demographic factors and the aforementioned constructs. Based on these purposes, data of the study which a quantitative method design were collected from a total of 108 English language instructors working at the School of Foreign Languages of 8 different universities in Turkey. Data analyses revealed that English language instructors had average ICC, CA and WTC. In addition, ICC, CA and WTC of English language instructors were significantly correlated. Regarding the demographic factors, it appeared that age, gender, years of teaching, educational background and time spent in a foreign country had no statistically significant effect on ICC, CA and WTC levels of English language instructors. Nevertheless, a noteworthy outcome related to the amount of time spent in a foreign country was that as the amount of time spent in a foreign country increased the mean values of Intercultural Communicative Competence increased while the mean values of Communication Apprehension decreased. Overall, the study puts forward significant implications for language teacher education departments, professional development programs, curriculum developers, language teaching institutions and language teachers.