Taşıyıcı konstrüktif bir yapının tasarımı ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Design of a carrier constructive structure and its analysis with finite elements method
  1. Tez No: 809408
  2. Yazar: ERTUĞRUL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DENKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte makineleşme alanında yükseltilebilen seyyar iş platformları hızla yaygınlaşmaktadır. Farklı çalışma ortamlarında yüksekte çalışabilmek için tercih edilen bu makineler son kullanıcıların ihtiyaçlarına göre çeşitlenmektedir. Yükseltilebilen seyyar iş platformları ulaşılamayacak yükseklikte ki bölgelere kısa ve belli bir süreliğine erişim sağlanarak müdahale edilmesini kolaylaştıran makinelerdir. Bu platformların tasarımları yapılırken TS EN 280 - 1 ve TS EN 280 - 2 standartlarına uyulmalıdır. Yükseltilebilen seyyar iş platformlarında kullanılacak olan taşıyıcı aracın istiap sınırı aşılmamalıdır. Araç istiap sınırları ve araç ile ilgili diğer teknik sınırlar hakkında detaylı bilgilere araç üreticilerinin hazırlamış olduğu araç uygunluk beyanından ulaşılabilmektedir. Bu sebepten ötürü taşıyıcı konstrüktif yapının hafif ve mukavemetli olması istenmektedir. Sonlu elemanlar yöntemi gibi hesaplama metotları ile statik ve dinamik analizler yapılarak optimum kesit elde edilir. Daha sonra buna uygun malzeme seçimi yapılarak tasarım şekillenir. Taşıyıcı konstrüksiyon için Domex690 ve St52 kalite malzeme sac kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Bu hesaplama sonuçları karşılaştırılarak konstrüksiyon için uygun malzeme seçilmiştir. Çalışmada belirli sınır şartları altında sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak statik gerilme analizleri yapılmıştır. Taşıyıcı konstrüktif yapı için mühendislik yazılım paketi olan Solidworks programı, yapının analizi için Solidworks programının bir eklentisi olan simulation modülü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the innovations of technology, mobile work platforms that can be upgraded in the field of mechanization are rapidly becoming widespread. These machines, which are preferred in order to work at height in different working environments, vary according to the needs of the last users. Mobile work platforms that can be raised are machines that facilitate intervention by providing access to areas at a height that cannot be reached for a short time and for a certain period of time. While designing these platforms, TS EN 280 - 1 and TS EN 280 - 2 standards should be followed. The utilization limit of the carrier vehicle to be used on portable work platforms that can be upgraded should not be exceeded. Detailed information about the vehicle usage limits and other technical limits related to the vehicle can be accessed from the vehicle conformity declaration prepared by the vehicle manufacturers. For this reason, it is desirable that the carrier structural structure be light and strong. The optimal cross-section is obtained by performing static and dynamic analyzes using calculation methods such as the finite element method. Then, the design is shaped by choosing the appropriate material for it. For the carrier construction calculations were made by used Domex690 and St52 quality material sheet. By comparing the results of this calculation, the appropriate material was selected for the construction. In the study, static stress analyses were performed using the finite element method under certain boundary conditions. The Solidworks program, which is an engineering software package for the carrier structural structure, and the simulation module, which is an add-on of the Solidworks program, were used for the analysis of the structure.