Otolog dermis greftinin rat aşil tendonu iyileşmesi üzerindeki etkisinin değerledirilmesi
Evaluation of the effect of autologous dermis graft on rat achilles tendon healing
- Tez No: 809442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ERBATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç:Tendon yaralanmaları günlük hayatta acil servise başvuru sebepleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Aşil tendon en sık yaralanan tendonlardan biridir. Özellikle genç-orta yaşlı bireylerde, aktif spor uğraşı olan bireylerde görülme sıklığı daha fazladır.Tendon onarımı cerrahi olarak yapıldıktan sonra hasta takiplerinde rüptür (tekrar kopma) gibi olumsuz durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu tür durumlarda tekrar ameliyat ihtiyacından, kalıcı sakatlığa varan olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir.Bu sonuç özellikle sporcularda aşil kopmalarında işe geç dönüş ile sporcu kariyerini ciddi bir şekilde etkilemektedir.Yetersiz perfüzyon nedeniyle iyileşmesi sorunlu olan aşil tendonu güçlendirmek için literatürde çeşitli yöntemler denenmiştir. Tendon güçlendirmesi için; Plantaris tendon grefti, fasyal flepler, sentetik greftler, çeşitli biyolojik materyaller(asellüer dermal matrix) kullanılmıştır. Ayrıca tendon iyileşmesini güçlendirmek için onarım bölgesine çeşitli enjeksiyonlar (kök hücre, PRP, otolog serum,büyüme faktörleri, hidrojeller vs.) yapılmıştır. Detaylı literatür taramasına rağmen tendon augmentasyon amacıyla kullanılan dermis greftine dair veri bulamadık.Dermis greftleri;kolay ulaşılabilen, maliyet olarak ucuz, özdoku olduğu için yabancı cisim reaksiyonu az, daha kısa zamanda alınabilen ve daha az donör alan morbiditesine yol açması sebebiyle alternatif olabilecek niteliktedir. Çalışmamızda amaç, aşil tendon yaralanmalarında tendon iyileştirmesini güçlendirip tekrar kopma riskini azaltmak ve güçlü bir iyileşme elde etmek için otolog dermis greftinin iyileşme üzerinde etkinliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Yaptığımız çalışmada 20 adet, 2-3 aylık, 300-350 gr ağırlığında Sprague Dawley türünden erkek sıçanlar kullanıldı. Ratlar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grubun sağ aşil tendonuna atravmatik, tam kat, düz kesi yapıldı. İlk grupta yer alan ratlar kontrol grubu olup; tendon onarımı yapıldıktan sonra onarım bölgesine herhangi bir uygulama yapılmadı. İkinci grupta yer alan deney grubundaki ratlara ise tendon onarımı yapıldıktan sonra; sırttan alınan dermis grefti tendon onarım bölgesine çepeçevre sarılıp sütüre edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Tendon injuries occupy an important place among the reasons for applying to the emergency department in daily life. The Achilles tendon is one of the most commonly injured tendons. Especially in young-middle-aged individuals, its incidence is higher in individuals who are active in sports. After the tendon repair is performed surgically, adverse conditions such as rupture (re-rupture) are encountered in the patient follow-ups. In such cases, negative situations can occur, from the need for reoperation to permanent disability. This result seriously affects the career of the athlete, especially with the late return to work in Achilles ruptures in athletes. Various methods have been tried in the literature to strengthen the Achilles tendon, which is problematic to heal due to insufficient perfusion. For tendon strengthening; Plantaris tendon graft, fascial flaps, synthetic grafts, various biological materials (acellular dermal matrix) were used. In addition, various injections (stem cell, PRP, autologous serum, growth factors, hydrogels, etc.) were made to the repair site to strengthen tendon healing. Despite a detailed literature review, we could not find any data on dermis graft used for tendon augmentation. Dermis grafts; It can be an alternative because it is easily accessible, cheap in cost, has less foreign body reaction because it is the core tissue, can be removed in a shorter time and causes less donor site morbidity. The aim of our study is to determine the effectiveness of autologous dermis graft on healing in order to strengthen tendon healing in Achilles tendon injuries, to reduce the risk of re-rupture and to obtain a strong healing. Material and Method:In our study, 20 male Sprague Dawley rats, 2-3 months old, weighing 300-350 g, were used. Rats were randomly divided into two groups. An atraumatic, full-thickness, straight incision was made in the right Achilles tendon of both groups. The rats in the first group are the control group; After the tendon repair was performed, no application was made to the repair area. After the tendon repair was performed on the rats in the experimental group in the second group; The dermis graft taken from the back was wrapped around the tendon repair area and sutured. Samples taken after the rats were sacrificed at the end of the 4-week follow-up; evaluated for histopathological examination (with semiquantitative Movin and Bonar scores), immunohistochemical examination (for type I and type III collagen density), and biomechanical studies.