Erişkin kadınlarda yaşlanma anksiyetesi ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between aging anxiety and conscious awareness in adult women
  1. Tez No: 809443
  2. Yazar: ESMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma erişkin kadınlarda yaşlanma anksiyetesi ve bilinçli farkındalık ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma verileri sosyodemografik veri toplama formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Orta Yaş Kadınlarda Yaşlanma Anksiyetesi Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS-24 paket programından Whitney, ki kare testi ve korelasyon analizleri kullanarak yapılmıştır.05.04.22-01.01.23 tarihleri arasında yapılan araştırma örneklemini 40-59 yaş ve üzeri Türkiye'de yaşayan 466 kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın gücü %99 olarak bulunmuştur.( d=0,20 etki büyüklüğü ve %5 hata payı ) Araştırma sonuçlarına göre kadınlarda yaş arttıkça yaşlanma anksiyetesi düzeyi ve toplumsal değersizlik alt puanı düzeyi yükselmekte olup bekarlarda daha yüksek toplumsal değersizlik alt puanı bulunmuştur (Z=-2.433; p=0.015). Eğitim düzeyinin artması, yaşlanma anksiyetesi alt basamakları olan fiziksel güçsüzlük ve toplumsal değersizlik alt puanları azaltmakta olup, geliri giderinden az olan kadınların, fiziksel güçsüzlük ve görünüm değişiklikleri puanları daha yüksek saptanmıştır (χ2=20.950; p=0.000 ;χ2=16.372; p=0.000). Menopoza giren kadınlarda yaşlanma anksiyetesi yüksek düzeyde olup, kadınlarda kronik hastalık varlığının fiziksel güçsüzlüğü artırdığı, bu durumun da yaşlanma anksiyetesi düzeyini yükselttiği bulunmuştur (Z=-2.259; p=0.024). Bilinçli farkındalık düzeyi daha yüksek kadınlarda yaşlanma anksiyetesi düşük düzeyde saptanmıştır (Z=-3.391; p=0.001). Bilinçli farkındalık düzeyi yüksek kadınlarda yaşamdan olumsuz beklenti ve toplumdaki değersizlik alt puanları daha düşük düzeyde saptanmıştır. Yaşlanma endişesi olmayan kadınların bilinçli farkındalık ölçeği puanları, yaşlanma endişesi olanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between aging anxiety and mindfulness in middle-aged adult women. Research data were collected with sociodemographic data collection form, Conscious Awareness Scale and Aging Anxiety Scale in Middle Aged Women. Statistical analyzes were made using the SPSS-24 package program using Whitney, chi-square test and correlation analysis.The sample of the study, which was conducted between 05.04.22 and 01.01.23, consists of 466 women aged 40-59 years and older living in Turkey. The power of the study was found to be 99% (d=0.20 effect size and 5% margin of error). According to the results of the research, as age increases, the level of aging anxiety and social worthlessness subscores increase in women, and higher social worthlessness sub-scores were found in singles (Z=-2.433; p=0.015). With the increase in education level, physical weakness and social worthlessness sub-scales of aging anxiety decrease(χ2=10.406; p=0.034 ;χ2=9.606; p=0.048). Physical weakness and appearance changes scores were higher in women with less income than their expenses (χ2=20.950; p=0.000 ;χ2=16.372; p=0.000). Aging anxiety is high in women who have entered the menopause, and it was found that the presence of chronic disease increases physical weakness in women, which in turn increases the level of aging anxiety (Z=-2.259; p=0.024). Aging anxiety was found to be low in women with higher levels of mindfulness (Z=-3.391; p=0.001). In addition, women with high levels of mindfulness had lower levels of negative expectation from life and worthlessness in society. The mindfulness scale scores of women without aging anxiety were found to be significantly higher than those with aging anxiety.