Hipertansiyonu olan hastalarda ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of medication adherence in patients with hypertension
  1. Tez No: 809448
  2. Yazar: ABDULLAH IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Hipertansiyon hastalarında kan basıncı kontrol oranları istenilen seviyelerde değildir ve kan basıncı kontrolünün sağlanamamasının en önemli nedenlerinden biri ilaç uyumsuzluğudur. Bu çalışma ile aile hekimliğine ve hipertansiyon kliniğine başvuran hipertansiyon tanısı almış hastaların bilgi düzeylerini, hastaların ilaç uyumunu, tedavi uyumunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamızın evrenini 22.10.2022-11.02.2023 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Aile Hekimliği veya Hipertansiyon Polikliniklerine başvuran, en az 1 yıldır antihipertansif tedavi alan, 18 yaşından büyük hipertansiyon hastaları oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan hastalara literatür tarayarak oluşturduğumuz sosyodemografik veriler anketi, hipertansiyon bilgi düzeyi ölçeği (HİB-DÖ) ve ilaç uyumunu bildirim ölçeği (İUBÖ) uygulandı. Hastaların en az 2'şer dakika arayla 3 kez kan basıncı ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 357 hipertansiyon hastası dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 56.7±11.8, %53.5'i kadın, %46.5'i erkekti. Hastaların HİB-DÖ ölçeği ortalaması 17.8±2.7, medyan 19, İUBÖ ortalaması 22.7±3.4, medyan 24 olarak bulundu. Kan basıncı hedef aralıkta olan hastaların oranı %44.3 iken hedef aralıkta olmayanlar %55.7'ydi.
Özet (Çeviri)
Objective: Blood pressure control rates in hypertension patients are not at the desired levels and one of the most important reasons for not providing blood pressure control is drug incompatibility. In this study, we aimed to evaluate the knowledge level of patients diagnosed with hypertension, who applied to family medicine and hypertension clinic, and the factors affecting drug compliance and treatment compliance. Materials and Methods: The population of our study consists of hypertension patients older than 18 years of age, who applied to the Family Medicine or Hypertension Polyclinics of Duzce University Research and Application Hospital between 22.10.2022 and 11.02.2023 and received antihypertensive treatment for at least 1 year. Sociodemographic data questionnaire, hypertension knowledge level scale (HK-LS) and medication adherence reporting scale (MARS), which we created by scanning the literature, were applied to the patients participating in the study. Blood pressure measurements were made 3 times at least 2 minutes apart. Results: In the study, 357 hypertension patients were included. The mean age of the participants was 56.7±11.8 years, %53.5 female and %46.5 male. The mean HK-LS scale of the patients was 17.8±2.7, the median was 19, the mean of the MARS was 22.7±3.4, and the median was 24. The proportion of patients whose blood pressure was in the target range was %44.3, while those that were not in the target range were %55.7.