The role of long noncoding RNA NEAT1 in regulation of microglial NLRP3 inflammasome activation
Mikroglial NLRP3 inflamazom aktivasyon regülasyonunda uzunkodlama yapmayan RNA NEAT1'in rolü
- Tez No: 809447
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Nöroloji, Science and Technology, Biology, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Mikroglia, santral sinir sisteminde homeostazı sağlamakla görevli, immün yanıt verebilen miyeloid kökenli hücrelerdir. Santral sinir sisteminde görülen birçok hastalığın patogenezinde, mikroglia aktivasyonuyla ortaya çıkan nöroenflamasyonun rolü bulunmaktadır. İnflamazom aktivasyonu, mikroglial aktivasyon ile ortaya çıkan inflamasyonun kaynaklarından birisidir. İnflamazomlar, doğal bağışıklık sisteminin bir parçası olup, evrimsel olarak korunmuş olan immün yanıt mekanizmalarından birisidir. İnflamazom komplekslerinin arasında, en çok çalışılmış olan NLRP3 inflamazom kompleksinin aktivasyonu, kardiyovasküler, otoimmün ve nörodejeneratif hastalıklar ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, NLRP3 inflamazom kompleksinin, diğer inflamazom komplekslerinden daha fazla moleküler motife karşı immün yanıt oluşturması, NLRP3 inflamazom kompleksinin önemini göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı, NLRP3 inflamazom aktivasyonunun regülasyonu da büyük önem taşımaktadır. Uzun kodlama yapmayan RNA'lar (lncRNA'lar), epigenetik düzenleme yoluyla gen ekspresyonunun düzenlenmesi, transkripsiyonel düzenleme ve transkripsiyon sonrası düzenleme gibi çeşitli biyolojik işlevlerde yer aldığı bildirilen >200 baz çifti uzunluğunda kodlamayan RNA'lardır. Nuclear Enriched Abundant Transcript 1 (NEAT1), özellikle parabeneklerde bulunan ve temel bir yapısal belirleyici olarak işlev gören bir lncRNA'dır. Literatürdeki kanıtlar, NEAT1'in karmaşık bir şekilde inflamasyon ile ilişkili olduğunu öne sürmektedir; özellikle de NLRP3 inflamazomunun regülasyonunda rolü olabileceği düşünülmektedir. Projemizde, mikroglial NLRP3 inflamazom aktivasyonunda, uzun kodlama-yapmayan RNA molekülü olan NEAT1'in, NLRP3 inflamazom aktivasyon regülasyondaki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, projemizde mikroglial NLRP3 inflamazom aktivasyon regülasyonunda lncRNA'lardan NEAT1'in yer alıp almadığının in vitro ve in vivo modeller ile araştırılmıştır. Mikroglial NLRP3 inflamazom aktivasyonunun, birçok santral sinir sistemi hastalığının (nörodejeneratif, nöropsikiyatrik, nöroimmün hastalıklar) merkezinde bulunmasından dolayı, proje kapsamında elde edilen bilgilerin bu hastalıkların tedavisinde veya önlenmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Microglia, resident macrophages, maintain homeostasis in the central nervous system and are able to respond to immune responses. Microglial activation may cause neuroinflammation, which is associated with various diseases observed in the CNS. Inflammasome activation is one of the causative mechanisms for inflammation in the CNS. Inflammasomes are evolutionarily conserved immune response mechanisms, and among them, the NLRP3 inflammasome complex, the most and best studied, has been associated with cardiovascular, autoimmune, and neurodegenerative diseases. NLRP3 inflammasome complex elicits immune responses to a wide range of molecular motifs than others, indicating the importance of the NLRP3 inflammasome complex. Therefore, regulation of NLRP3 inflammasome activation is of great importance. Long non-coding RNAs, RNA molecules >200 bp, have been identified as key players in gene expression, transcriptional and post-transcriptional regulation, and epigenetic control. NEAT1 is a lncRNA located in paraspeckles and functions as a critical structural component. Evidence suggests that NEAT1 is associated with inflammation; In particular, it is thought to have a role in the regulation of NLRP3 inflammasome. In our project, we aimed to determine the role of NEAT1 in the regulation of NLRP3 inflammasome activation. Therefore, we investigated whether lncRNA NEAT1 is involved in the regulation of microglial NLRP3 inflammasome activation utilizing in vitro and in vivo models. Since microglial NLRP3 inflammasome activation is at the center of diverse CNS diseases (neurodegenerative, neuropsychiatric, neuroimmune diseases), it is anticipated that the information obtained within the scope of the project will contribute to the treatment or prevention of these diseases.