Matematik öğretmenlerinin öğrencinin matematik performanslarını belirlemeye yönelik uygulamalarının incelenmesi
Investigation of mathematics teachers' practices to determine student math performances
  1. Tez No: 809453
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmenlerinin öğrencinin ders içi etkinliklere katılım notunu belirlemede dikkate aldıkları faktörler ile ölçme-değerlendirme araç ve yöntemlerini kullanım sıklıklarını belirlemektir. Araştırma tarama yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Denizli ilinde görev yapan toplam 320 matematik öğretmeni (180 ortaokul, 140 lise) oluşturmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğrencinin Ders İçi Etkinliklere Katılım Notunu Etkiyen Faktörler Ölçeği”ve“Ölçme ve Değerlendirme Araç ve Yöntemleri Kullanım Sıklığı Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler, SPSS 17.0 paket programı yardımıyla betimsel istatistik, t-testi, tek yönlü ANOVA testi ve Tukey HSD testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda matematik öğretmenlerinin öğrencilerin ders içi etkinliklere katılım notunu belirlemede daha çok öğrencinin derste göstermiş olduğu gayret ve çabasına, duyuşsal becerilerine, öğrencinin sosyal davranışlarına, matematiksel bilgi ve becerilerine ve ev ödevleri performansına önem verdikleri, en az ise dış faktörlere, akademik sınav başarısına ve izleme testi sonuçlarına önem verdikleri tespit edilmiştir. Öğrencinin ders içi etkinliklere katılım notunu belirlemede sınıf mevcudu, öğretmenlerin cinsiyeti, hizmet yılı, lisansüstü eğitim ve HİE alma değişkeni bakımından anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak ortaokul matematik öğretmenleri ders içi katılım notunu belirlemede lise matematik öğretmenlerine göre sosyal davranışlar, duyuşsal beceriler, ev ödevi performansı, izleme testi sonuçlarını daha çok önem vermektedirler. Matematik öğretmenleri en çok geleneksel değerlendirme yöntemleri daha sonra objektif ve performans değerlendirme yöntemlerini kullandıkları, en az ise alternatif değerlendirme yöntemlerini kullanmaktadırlar. Matematik öğretmenlerin değerlendirme yöntemlerini kullanım sıklıkları cinsiyet ve yerleşim yerine göre anlamlı fark olmazken, sınıf mevcudu, okul türü (lise-ortaokul), HİE alma ve lisansüstü eğitime sahip olma ve mesleki kıdeme göre anlamlı fark gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the factors that mathematics teachers consider in determining the student's participation grade for in-class activities, as well as the frequency of use of measurement-assessment tools and methods. The research was carried out using the survey method. The sample of the study consists of a total of 320 mathematics teachers (180 secondary schools, 140 high schools) from Denizli. Data were collected using the“Personal Information Form”, the“Scale of Factors Affecting the Students' Participation Grades for in-Class Activities”, and the“Scale for Frequency of Use of Measurement and Assessment Tools and Methods”. Data were analyzed using descriptive statistics, t-test, one-way ANOVA test and Tukey HSD test with the help of SPSS 17.0 package software. As a result of the research, it was determined that mathematics teachers placed more emphasis on students' effort, affective skills, social behaviors, mathematical knowledge and skills, and homework performance in determining students' participation grade for in-class activities, and less emphasis on external factors, academic exam success, and follow-up test results. There was no significant difference in terms of class size, teachers' gender, years of service, graduate education or in-service training variables in determining the student's participation grade in in-class activities. However, secondary school mathematics teachers give more importance to social behaviors, affective skills, homework performance, and follow-up test results than high school mathematics teachers in determining the in-class participation grade. Mathematics teachers mostly use traditional assessment methods, then objective and performance assessment methods, and they use alternative assessment methods the least. While there was no significant difference in the frequency of use of assessment methods by mathematics teachers according to gender and place of residence, a significant difference was found according to class size, school type (high school-secondary school), having in-service training and graduate education, and professional seniority.