Askeri denizaltılarda, mukavim tekne yapısal özelliklerinin ön tasarım aşamasında değerlendirilmesi
In military submarine, pressure hull structural characteristics of evaluation of preliminary design
  1. Tez No: 809529
  2. Yazar: KEREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin konusu, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak denizaltı mukavim teknesinin yapısal tasarımı değiştiği zaman, ezilme derinliğinin nasıl etkilendiği hesaplamaktır. Denizaltılar günümüzde önemli bir güç çarpanıdır. Denizaltılarda gizlilik en önemli özelliğidir. Bu gizliliği kullanarak istihbarat, kargo ya da özel kuvvet personelini taşıma, ani saldırı gibi avantajları vardır. Günümüzde savunma sanayi hızlı gelişmektedir. Geçmişte ve günümüzde savunma sanayi, ülkeler için önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda stratejik önem ve ülkelerin birbiri ile rekabeti açısından bu gelişmeden geri kalınmaması gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile günümüzde bilgisayar ortamında sonlu elemanlar yöntemi gelişmiş ve daha geniş kullanım alanı olmuştur. Bilgisayar ortamında sonlu elemanlar yöntemi kullanılması, gerçek boyutta sürekli model yapmayarak maliyetten ve zamandan tasarruf edilmektedir. Bu çalışmada, denizaltının mukavim teknesi için farklı tasarımlar seçilmiştir. Bu tasarımlardaki değişkenler; 5 farklı malzeme, 3 farklı çap, 4 farklı postalar arası mesafe ve 6 farklı sac kalınlığı ile ezilme derinliği incelenmiştir. Bu tez, teorik bir çalışmadır. Bu çalışmada kullanılan denizaltı mukavim teknesi tasarımı, Ansys Workbench programından static structural modülü kullanılarak analizler yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan modellerin yapısal tasarımı, Ansys Workbench programı içerisinde bulunan Spaceclaim programı kullanılarak üç boyutlu çizilmiştir. Analiz sonuçlarının karşılaştırılması, kategorilerin kendi içinde ve birbirleriyle grafikler ve Çizelgeler ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to calculate how the crush depth is affected when the structural design of the submarine pressure hull is changed using the finite element method. Submarines are an important power factor today. Stealth is the most important feature of submarines.Using this secrecy has advantages such as intelligence, cargo or special forces transport, sudden attack.Nowadays, the defense industry is developing rapidly. In the past and present, the defense industry has an important place for countries. At the same time, countries have to develop in this sector in order to compete with each other.The finite element method in the computer has developed and become a extensive area of use thanks to the developing technology.Using the finite element method in the computer environment saves cost and time due to not making a continuous model in real size. In this project, different designs were selected for the durable hull of the submarine.The crushing depth was examined with variables. Variables in these designs; five different materials, three different diameters, four different frame spacings and six different sheet thicknesses. This thesis is a theoretical work. The submarine pressure hull design used in this project was analyzed using the static structural module from the Ansys Workbench program. The structural design of the models used in this project was drawn in three dimensions using the Spaceclaim program from the Ansys Workbench program. Comparison of analysis results was made with graphs and charts.