Hanefî mezhebinde zarûret ve fıkhî hükümlere etkisi: Serahsî'nin el-Mebsût örneği
Necessity and its effect on fiqh laws in the Hanafi sect: The example of al-Mabsut by Serahsi
  1. Tez No: 809530
  2. Yazar: ARİFE ŞEKERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Peygamber Efendimizin vefat etmesiyle birlikte İslâm'ın iki temel kaynağı olan Kur'ân ve Sünnet tamamlanmış oldu. Bundan sonraki süreçte İslâmiyet'in hızlı bir şekilde yayılması, farklı coğrafya ve kültürden insanların Müslüman olmasıyla birlikte İslâm'ın meseleleri de çeşitlenmiş, zaruret halinin varlığı ve hükme etkisi tartışılmaya başlanmıştır. Bu tartışmalar neticesinde birçok görüş öne sürülmüş, bir kısım fukahâ zarureti keyfî hüküm vermek olarak görürken bir kısım fukahâ ise zaruretin hüküm verilirken göz önünde bulundurulması gereken bir durum olduğunu savunmuştur. Biz bu çalışmamızda bilhassa Hanefî mezhebinde zaruret kavramını ele alıp, İmam Serahsî'ye ait olan el-Mebsût adlı eserdeki zaruretle ilgili meseleleri tespit edeceğiz. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, sınırlandırması, yöntem ve kaynakları ile genel olarak zaruret kavramı ele alınıp Kur'ân ve Sünnette zaruret kavramı açıklanmıştır. Birinci bölümde zaruret ile ilişkili kavram ve delillerle birlikte Serahsî'de zaruret kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise el Mebsût'ta geçen zaruretle ilgili meseleler tespit edilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen bilgiler ışığında İmam Serahsî'nin zaruretle ilgili görüşleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the death of our Prophet, the two main sources of Islam, the Qur'an and the Sunnah, were completed. In the next period, with the rapid spread of Islam and the conversion of people from different geographies and cultures to Muslims, the issues of Islam have also diversified, and the existence of the state of necessity and its effect on the ruling has begun to be discussed. As a result of these discussions, many opinions have been put forward, while some fuqaha see necessity as arbitrary judgment, while some fukahas argue that necessity is a situation that should be taken into consideration while giving judgment. In this study, we will deal with the concept of necessity, especially in the Hanafi sect, and identify the issues related to necessity in the work of Imam Serahsi called al-Mabsût. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction part, the subject of the thesis, its limitations, methods and sources, and the concept of necessity in general are discussed and the concept of necessity in the Qur'an and Sunnah is explained. In the first chapter, the concept of necessity in Serahsi is emphasized along with the concepts and evidences related to necessity. In the second part, the issues related to necessity in al-Mabsût were determined. In the conclusion part, Imam Serahsi's views on necessity were evaluated in the light of the information obtained.