Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi tedavi sonuçları: Tek merkez deneyimimiz
Acute lymphoblastic leukemia treatment outcomes in children: Single center experience
- Tez No: 763509
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLBER TALİA İLERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Ülkemizde ve dünyada çocuk yaş grubunda en sık görülen malign hastalık akut lenfoblastik lösemidir (ALL). Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda izlenen, 1 Ocak 2006 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ALL tanısı alan ve Children's Oncology Group protokolleri ile tedavi edilen, yaşları 0-18 yıl arasında değişen toplam 120 hastanın tedavi sonuçları değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri, genel ve olaysız sağ kalımları ile prognoza etki eden faktörler değerlendirilmiştir. Çalışma verileri hasta dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalarda erkek (n:71) / kız (n: 49) oranı 1,44, ortalama tanı yaşı 5,8 ±4,3 yıl (19 gün-17 yaş 6 ay) olarak saptanmıştır. Hastaların en sık başvuru yakınmaları, ateş (%58,3), halsizlik (%38,3) ve kemik ağrısı (%30) iken ciltte döküntü yakınması ile başvuran üç (%2,5) hastanın ikisinde (%1,7) cilt biyopsisi ile lökemia kutis tespit edilmiştir. Hastaların tanı anında bakılan ortanca beyaz küre sayısı 9450/mm3 (950-600.000/mm3) saptanmıştır ve 98 (%81,7) hastada
Özet (Çeviri)
Objective: The most frequently observed malignant disease in the age group of children in our country and in the world is acute lymphocytic leukemia (ALL). In this study, the treatment results of 120 patients; who were followed up in the Department of Pediatric Hematology at the Ankara University School of Medicine, diagnosed with ALL between the dates 1 January 2006 – 31 December 2020, and treated with the protocols of the Children's Oncology Group, whose ages vary between 0-18 years; have been evaluated. Materials and Methods: The demographic characteristics of patients that were included in the study, their overall and event-free survival rates, and the factors affecting prognosis have been assessed. The data of the study was obtained by retrospective review of the patient files. Results: Among the patients that attended in the study, the number of male (n: 71) to female (n: 49) patients was seen to be 1.44, the average age of diagnosis was seen to be 5,8 ± 4,3 years (19 days-17 years and 6 months). Whereas the most recurrent complaints as which the patients consulted to the doctors were detected to be fever (58,3%), fatigue (38,3%), and bone pain (30%); by skin biopsy, leukemia cutis was detected in two (1,7%) of three (2,5%) patients, who consulted the doctors with the complaints of skin rashes. The median white blood cell count at the time of diagnosis of the patients was noted to be 9450/mm3 (950-600.000/mm3), and it was found to be