Snippet generation using LAIR (local alignment for information retrieval)
LAIR (bilgi alma için yerel hizalama) kullanarak pasaj oluşturma
  1. Tez No: 809557
  2. Yazar: MERT ANIL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin temel amacı, sıralanmış belgelerin bir sorguyla ilgili bölümlerinin çıkarılmasını bir pasaj (özet) biçiminde göstermektir. Bunu başarmak için, gen dizileri arasındaki benzerlikleri belirlemek amacıyla biyoenformatikte yaygın olarak kullanılan yerel dizi hizalaması yöntemini uyarlıyoruz. Bu yöntemi bilgi almada uygulayarak, sıralanan belgelerde ilgili bölümleri tespit edebiliriz. Zaman ve hesaplama gücü dahil olmak üzere veri işleme açısından bu yaklaşımın eksikliklerini gidermek için, yöntemi yalnızca ilgili belgelere uygulayarak bunları ihmal edilebilir bir düzeye indiriyoruz. Pasajların kalitesi çeşitli metrikler kullanılarak değerlendirilmiştir ve Google pasajları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu yöntemin YouTube videolarındaki sorgulara uyarlanmasıyla yerel dizi hizalaması yönteminin faydaları vurgulanıyor.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to show the extraction of sections relevant to a query from ranked documents in the form of a snippet (summary). To achieve this, we adapt the local sequence alignment method, commonly used in bioinformatics to identify similarities between gene sequences. By applying this method in information retrieval, we can spot the relevant sections within the ranked documents. To address the shortcomings of this approach in terms of data processing, including time and computational power, we reduce them to a negligible level by applying the method to only relevant documents. The quality of the snippets is assessed by employing various metrics and they are compared with Google snippets. In addition, the benefits of the local sequence alignment method are emphasized by adapting this method to query searches in YouTube videos.