Diabetes mellituslarda akut myokard infarktüsü
- Tez No: 80956
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
-35- ÖZ ET Retrospektif bir araştırma olan bu çalışmada diabetik AMİ lü grupta «ortaliteye etki çeşitli faktör ve konpllkas- yonlar ile non-diabetik gruptaki faktör ve komplikasyonlar- «ukayese edildi. Diabetik AMİ lülerde «ortalite % 33,non-diabetiklerde ise % 2k bulundu. Diabetik AMİ lülerin % 35 i non-diabe tiklerin ise % 22 si kadındı. Diabetik kadınlarda mortalite % kk.erkeklerde % 27, non-diabetik kadınlarda nortalite #32, erkeklerde ise % 23 bulundu. Her iki grupta da kadınlarda «ortalite daha yüksek bulundu. Topla» aritmiler, 111. derece AV blok, sol dal bloku sup raventriküler taşiaritailerin görülme sıklığı ve mortalitele ri diabetik grupta daha yüksek bulundu. ölü» sebeblerinin oranları ise 111. derecede AV blok di şında her iki grupta da benzer şekilde idi. 111. derecede AV blek ise diabetiklerde iki kat daha fazla ölüme sebeb olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
-36- SUMMARY In this retrospective study, we compared the factors and complications which effect the mortality in diabetics and non diabetics AMİ. In group A (diabetics with AMİ) Mortality was % 33 and in group B (non-diabetics with AMI) % 2k. % 33 of group A and % 22 of group B were female. The mor tality rate of female in group A was % kk and in group B % 32, and for male % 27 and % 23 respectively. In both group the mor- tality rate of female was higher than male. The incidences and mortalities of the total arrhythmias, complete AV block, left bundle branch block were higher in gro up A than B.