Sürekli düzlemde tesis konumlandırma ve boyutlandırma problemi
Facility locating and sizing problem on continuous plane
- Tez No: 809560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ KARATAŞ, DOÇ. DR. LEVENT ERİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülke savunmasında kritik role sahip olan askeri tesislerin doğru bir şekilde konumlandırılması, askeri operasyonların başarısını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Denizlerdeki hakimiyeti artırmak ve stratejik amaçlara ulaşmak için deniz güçleri tarafından deniz harekâtları icra edilmektedir. Deniz harekâtları; denizlerdeki stratejik konumların kontrol edilmesi, düşman limanlarının ele geçirilmesi, denizden gelebilecek düşman tehditlerin bertaraf edilmesi, deniz ticaret yollarının güvence altına alınması ve amfibi saldırılarla kara harekâtının desteklenmesi gibi birçok amaç için kullanılmaktadır. Bu çalışmada tesis konumlandırma problemlerinin askeri uygulaması kapsamında bir sensör boyutlandırma ve konumlandırma problemi ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle, boyutları bilinen bir sürekli düzlem içerisinde bulunan hedeflerin ağırlıklandırılmış kapsama miktarını enbüyüklemeyi amaçlayan doğrusal olmayan program modeli geliştirilmiştir. Ardından, kesişen çemberler tekniği kullanılarak söz konusu modele denk bir doğrusal program geliştirilmiştir. Geliştirilen iki modelin performansları farklı deney setleri üzerinde denenmiştir. Doğrusal modelin çözüm süresi ve kalitesi açılarından küçük, orta ve büyük boy problemleri başarı ile çözebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The correct locating of military facilities, which have a critical role in the defence of the country, is among the important factors affecting the success of military operations. Maritime operations are carried out by naval forces to increase the dominance in the seas and to achieve strategic objectives. Maritime operations are used for many purposes such as controlling strategic locations at sea, capturing enemy ports, neutralizing threats from the sea, securing maritime trade routes and supporting land operations with amphibious attacks. In this study, a sensor sizing and locating problem is considered within the scope of military application of facility location problems. Firstly, a nonlinear programme model is developed to maximise the weighted coverage of targets located in a continuous plane of known dimensions. Then, an equivalent linear programme is developed using the intersecting circles technique. The performances of the two models are tested on different experimental sets. The linear model was found to be able to solve small, medium and large size problems successfully in terms of solution time and quality.