Çekim soketlerinin korunmasında kullanılan otojen titanyum-platelet rich fibrin(T-TZF) yönteminin radyolojik açıdan karşılaştırılması
Radiological comparison of autogenous titanium-platelet rich fibrin (T-TZF) method used in the protection of extraction sockets
- Tez No: 809563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada diş çekimini takiben oluşacak olan kemik rezorpsiyonunu en aza indirerek, elde edilen kemiğin kalitesini arttırmak ve altın standart olan otojen kemiğe alternatif olabilecek yöntemin belirlenmesine yardımcı olmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 14 erkek ve 13 kadın, sistemik hastalığı olmayan çürük, travma vb. sebeplerle diş çekim endikasyonu koyulmuş 27 hastada toplam 58 çekim soketi dahil edildi. Bu hastalarda diş çekimini takiben 27 soket küçük parçalara bölünmüş T-TZF ile doldurulup bir parça T-TZF de kapak şeklinde stüre edilerek iyileşmeye bırakıldı. 31 soket ise diş çekimini takiben spontan iyileşmeye bırakıldı. İşlemden 1 hafta sonrasında CBCT alındı. Diş çekimini takiben 3. ayda implant işlemi öncesinde tekrar CBCT alındı. CBCT üzerinde yapılan hacimsel değerlendirmeler ile postoperatif çekim soketi hacmi ile 3. ay sonunda kemik ile dolan soket hacmi kıyaslandı. Bulgular: Bağımsız gruplarda t testi sonuçlarına göre başlangıç çekim soket hacmi ölçümü test ve kontrol grupları arasında anlamlı düzeyde farklılık göstermezken, 3.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to increase the quality of the bone obtained by minimizing the bone resorption that will occur after tooth extraction and to help determine the method that can be an alternative to the gold standard autogenous bone. Material and Method: 14 men and 13 women between the ages of 18-65, without systemic disease, caries, trauma, etc. were included in the study. A total of 58 extraction sockets were included in 27 patients with tooth extraction indication due to various reasons. In these patients, after tooth extraction, 27 sockets were filled with small pieces of T-PRF, and one piece of T-PRF was capped and left to heal. 31 sockets were left to heal spontaneously after tooth extraction. CBCT was taken 1 week after the procedure. CBCT was taken again before the implant procedure at the 3rd month after tooth extraction. With the volumetric evaluations made on CBCT, the postoperative extraction socket volume and the socket volume filled with bone at the end of the 3rd month were compared.