Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk endokrin polikliniğinde 2015-2022 yılları arasında takip edilen, pamidronat tedavisi alan primer ve sekonder osteoporoz tanılı hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of patients diagnosed with primary and secondary osteoporosis treated with pamidronate in Erciyes University Faculty of Medicine pediatric endocrine outpatient clinic between 2015-2022
  1. Tez No: 809571
  2. Yazar: DENİZ BÜŞRA İNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ GÜL ŞİRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilimdalı Çocuk Endokrinolojisi polikliniğinde takip edilen ve 2015-2022 yılları arasında intravenöz Pamidronat tedavisi alan primer ve sekonder nedenlere bağlı osteoporoz gelişmiş olguların cinsiyet, yaş, tanı, primer hastalığa ilişkin ek komponentleri, daha önce almış olduğu tedaviler, aile öyküsü, intravenöz pamidronat tedavi süresi, vücut ağırlığı ve boy SD'si, yıllık uzama hızı SD'si, vücut kütle indeksi SD'si, tedavi öncesi ve sonrası kırık sayısı, kemik mineral yoğunluğu, puberte gelişimi ve laboratuvar bulguları açısından retrospektif incelenmesidir. Yöntem: Pamidronat tedavisi alan primer ve sekonder osteoporoz tanılı hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Toplam 73 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara ISCD (International Society of Clinical Densitometry) 2019 osteoporoz kriterleriterlerine ve daha önce tedavisi başlananlara 2013 osteoporoz kriterlerine uygun olarak tedavi başlanmıştı. Hastaların tedavi öncesi, tedavi süresince 1.yıl, 2.yıl, 3.yıl ve son kontrol antropometrik ölçümleri, vitamin D kullanımları, kırık sayıları, kemik mineral yoğunluğu Z-skorları ve laboratuvar bulguları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted on patients admitted to the Pediatric Endocrinology outpatient clinic of Erciyes University, Faculty of Medicine, Department of Paediatrics between 2015 and 2022. Patients who developed osteoporosis due to primary and secondary causes and received intravenous Pamidronate treatment were retrospectively analysed. In this study, gender, age, diagnosis, additional components of the primary disease, previous treatments, family history, duration of intravenous pamidronate treatment, SD of body weight and height, SD of body mass index, SD of annual growth rate, number of fractures before and after treatment, bone mineral density, puberty development and laboratory findings were analysed. Method: The files of patients with primary and secondary osteoporosis receiving pamidronate treatment were retrospectively analysed. A total of 73 patients were included in the study. Treatment was initiated in accordance with ISCD (International Society of Clinical Densitometry) 2019 and 2013 osteoporosis criteria. The anthropometric measurements, vitamin D intake, number of fractures, bone mineral density Z-scores and laboratory findings of the patients were compared before and during the treatment, at 1 year, 2 years, 3 years and at the last follow-up.