Edvard Grieg'in müzikal stili ve Op. 16 Piyano Konçertosunun incelenmesi
An examination of Edvard Grieg's musical style and Op. 16 Piano Concerto
  1. Tez No: 809585
  2. Yazar: GİZEM ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. ARMAN ARTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İlhamını ülkesinden alan ve ulusalcılık akımının öncülerinden olan Edvard Grieg, Norveç müziğini, kuzey kültürünü sanat dünyasına ulaştıran çok önemli bir bestecidir. Eserlerinde halk müziğinden aldığı melodileri öznel bir romantizm ile işleyerek içlerinde saklı olan armonileri ustaca ortaya çıkarmıştır. Norveç'in müzik kültürü hazinesini dünyayla tanıştıran besteci olmuştur. Milli bir sanat yaratma çabası ülkesince de takdir görmüş,“Norveç Halk Temsilcisi”ünvanını almıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde Edvard Grieg'in kökeninin, yaşadığı ortamın, aldığı eğitimin, eserlerini yorumlama ve anlamlandırma açısından etkili olacağı düşünülerek ve ülkemizde kendisi ile ilgili bulunan kaynak azlığının saptanması sebebiyle, yaşamı ve müziğinin oluşumuna etki etmiş isimlere yönelik bilgiler verilmiştir. Öncüsü olduğu ulusalcılık akımı ve bu akımla olan ilişkisi hakkında bilgiler aktarılmıştır. Bestecinin müzikal stili, piyano yapıtları baz alınarak incelenmiş, eserlerinde kullandığı ritmik, teknik, melodik ögeler saptanmıştır. İkinci bölümde ise piyano repertuvarının en çok seslendirilen konçertolarından olan Op. 16 Piyano Konçertosu hakkında bilgi verilmiş ve tematik yönden inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Edvard Grieg, who drew inspiration from his country and was one of the pioneers of the nationalistic movement, is an extremely important composer who brought Norwegian music and Nordic culture to the art world. He skillfully brought out the hidden harmonies in his works by processing melodies from folk music with a subjective romanticism. He became a composer who introduced the Norwegian treasure to the world. His efforts to create a national art were appreciated in his country and he received the title of“Norwegian Folk Representative.”In the first part of this study, information was provided about Edvard Grieg's origins, environment, education, and figures who influenced his music and interpretation of his works. Information was also given about the nationalistic movement he was a pioneer of and his relationship with this movement. The composer's musical style was examined based on his piano works, and the rhythmic, technical, and melodic elements he used in his works were identified. In the second part, information was provided about the Op. 16 Piano Concerto, one of the most frequently performed piano concertos in the piano repertoire, and a thematic analysis was conducted.