İç mekân tekstil tasarımında özgün değer yaratımı: Frigya kültürü örneği
Creating originality while designing interior textile: The case of the phrygian culture
  1. Tez No: 809626
  2. Yazar: AYŞE SEÇİL TEKİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, iç mekân tekstil ürünlerinin yaratıcı ve estetik olarak tasarlanmasında özgün değerin öneminden yola çıkarak kültürel bellekten yararlanılması sürecini içermektedir. Araştırma kapsamında iç mekân tekstil ürünlerinin tasarımında özgün değerin kazandırılabilmesi için kültürel belleğe, ulusal kimliğe ve sanat akımları/stillere başvurulduğu saptanmış ve bu başlıklarda yapılan çalışmalar irdelenmiştir. Tez kapsamında iç mekânda kullanılan tekstil ürün grupları döşemelikler, mefruşat (perde, sofra grubu ürünleri), zemin tekstilleri (yer yaygıları), yatak odası (nevresim, çarşaf, battaniye, pike) ve dekorasyon amaçlı kullanılanlar olarak sınıflandırılarak ele alınmıştır. Özgün değer çalışmalarında Eskişehir bölgesi dikkate alınmış, kültüründen etkilendiği varsayılan Frigya Uygarlığı kültürel bellek teması altında ele alınmıştır. Frigya Uygarlığı eserlerinden günümüze ulaşan Midas Anıtı ve Areyastis Anıtı çalışma kapsamında ele alınarak iki farklı özgün koleksiyon oluşturulmuştur. Hazırlanan koleksiyonlar (eni dar, boyu uzun masa örtüsü, yer yaygısı, kırlent ve pano) butik üretimin benimsenmesi ve sanatsal çalışmalara olanak sunması bakımından punch tekniği ile hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current work is initiated through considering the importance of originality in creative and aesthetic interior textile design, and involves the process of resorting to the cultural memory. It was observed that the cultural memory, national identity and art movements/styles were benefited to construct originality while designing interior textile, so relevant works were examined accordingly. Within the thesis framework, interior textile products were classified and examined as upholstery, furnishings (curtains and table top products), textile floor coverings (floor mats), bedding (duvet cover, sheet, blanket, pique) and decorative textiles. Eskisehir region was considered during the originality works, and the Phrygian civilization background that may have influenced the regional culture was examined within the cultural memory theme. Two surviving artifacts of the Phrygian culture, Midas and Areyastis Monuments, were examined and two original collections were created. The collections (runner, floor mat, pillow and table) were implemented with the punch needle technique in order to adopt boutique manufacturing and allow artistic craftsmanship.