Derin betonarme kirişlerin elastik ötesi davranışının modellenmesi
Modeling of inelastic behavior of deep reinforced concrete beams
  1. Tez No: 809633
  2. Yazar: GÖKHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Betonarme derin kirişler, yapı mühendisliği uygulamalarında önemli ölçüde ilgi gören bir konudur. Literatürde, Kong ve ark. (1970)'nın deneysel çalışmaları ve son yıllarda çok sayıda deneysel çalışma ile ifade edilen kesme dayanımının baskın olduğu betonarme derin kirişlerin davranışını incelemeye güçlü bir ilgi vardır. Derin kirişler transfer kirişleri, temel kazık başlıkları ve temel duvarları gibi yük dağıtım elemanları olarak birçok yapıda kullanılmaktadır. Derin kirişlerde kompleks gerilme dağılımı olması nedeniyle geleneksel kirişlerden farklı tasarım kriterleri gerektirmektedir. Literatürde derin kiriş tasarımı ve analizi için basınç ve çekme çubuk yöntemi (STM) ya da sonlu elemanlar analizi kullanılmaktadır. Ancak incelen yönetmeliklerde net bir çözüm yönteminin bulunmadığı ve ortak bir çözüm yönteminin kullanılmadığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada; Rogowski ve ark., (1983) tarafından test edilmiş tek ve çift açıklıklı derin kirişlerin kompleks sonlu elemanlar yöntemiyle birebir modellenmesinin yapılarak kompleks ve doğrusal olmayan elastik ötesi davranışının simüle edilmesi amaçlanmış, test verileriyle doğrulanmış sayısal modellerin elde edilmesi neticesinde deneysel olarak ölçülmesi maliyetli, zor veya mümkün olmayan verilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, dört farklı beton malzeme modeli kullanılarak derin kirişlerin davranışı incelenmiş ve uygun malzeme modelinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Deneysel olarak doğrulanmış sayısal modeller, farklı geometri ve malzeme parametrelerine sahip kirişlerin modellenmesinde referans alınabileceği gibi teknik altyapı, yüksek maliyet ve zaman gerektiren deneysel çalışmalar için uygun bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete deep beams are a subject of considerable interest in structural engineering applications. In the literature, there is a strong interest in examining the behavior of reinforced concrete deep beams in which shear strength predominates, as expressed by the experimental work of Kong et.al. (1970) and by numerous experimental studies in recent years. Deep beams are used in many structures as load distribution elements such as transfer beams, foundation pile caps and foundation walls. Due to the complex stress distribution in deep beams, it requires different design criteria than conventional beams. Strut and Tie Methods (STM) or finite element analysis are used in the literature for deep beam design and analysis. However, it is observed that there is no clear solution method in the examined regulations and a common solution method is not used. In this study, it was aimed to simulate the complex and nonlinear inelastic behavior of single and double span deep beams tested by Rogowski et al., (1983) by performing one-to-one modeling with the complex finite element method, as a result of the study data that are costly, difficult or impossible to obtain experimentally could be measured. Within the scope of the study, the behavior of deep beams was investigated by using four different concrete material models and it was aimed to determine the appropriate material model. Experimentally validated numerical models can be used as a reference for modeling beams with different geometry and material parameters, as well as providing a suitable alternative for experimental studies that require technical infrastructure, high cost and time.