Hatırlanabilir yemek deneyimi, memnuniyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişkiler: Yiyecekle ilgililiğin düzenleyici rolü
The relationships between memorable food experience, satisfaction and behavioral intention: The moderating role of food involvement
  1. Tez No: 809632
  2. Yazar: ÇAĞRI SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE HASSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada hatırlanabilir yemek deneyimi, memnuniyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve söz konusu ilişkilerde yiyecekle ilgililiğin düzenleyici rolünün tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma aynı zamanda hatırlanabilir yemek deneyimi (uyarıcı), memnuniyet (organizma) ve davranışsal niyet (tepki) değişkenlerini S-O-R teorisi aracılığıyla incelemektedir. UNESCO yaratıcı şehirler ağında bulunun Gaziantep araştırma alanı olarak belirlenmiş ve örneklemin belirlenmesinde amaçlı ve kolayda örnekleme yöntemi bir arada kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Veri toplama tekniği olarak anket yönteminden yararlanılmıştır. Soru formları araştırmacı tarafından yüz yüze olarak uygulanmıştır. Bu bağlamda 525 soru formu elde edilmiştir. Hatalı ve eksik veriler (42) ile uç değerler (58) tespit edilmiş ve 428 adet soru formu ile ilerleyen analizlere devam edilmiştir. Araştırmada öngörülen ilişkileri test etmek için yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Bulgular, hatırlanabilir yemek deneyiminin tüm boyutlarının memnuniyeti ve memnuniyetin de davranışsal niyeti olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca hatırlanabilir yemek deneyiminin farklı yemek kültürü öğrenme deneyimi boyutu ve gastronomide yenilik ve merak boyutunun memnuniyet üzerindeki etkisinde yiyecekle ilgililiğin düzenleyici bir rol oynadığı ortaya konulmaktadır. Tüm bunların ışığında çalışma ilgili literatüre S-O-R teorisi aracılığıyla katkı sağlamakta ve gelecek araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to determine the relationships between memorable food experience, satisfaction and behavioral intention and to determine the moderator role of food involvement in these relationships. The research also examines the variables of memorable food experience (stimulus), satisfaction (organism), and behavioral intention (response) through S-O-R theory. The study area was selected as Gaziantep, which is in the UNESCO creative cities network and the purposeful and convenience sampling methods were used for specifying the sample. This study adopted a quantitative research approach and survey method was used as data collection technique. Survey forms were distributed by the researcher and 525 forms were obtained in total. After incorrect and missing data (42) and outliers (58) were detected, further analyzes were conducted with 428 forms. Structural equation modeling was used to test the hypothesized relationships in the study. The findings revealed that all dimensions of the memorable dining experience positively affect satisfaction, and satisfaction positively affects behavioral intention. Also, food-involvement plays a moderator role in the effect of the novelty and curiosity dimension in gastronomy on satisfaction and the effect of different food culture learning experience dimension on memorable food experience. The study contributes to the relevant literature with the application of S-O-R theory and offers suggestions for future research.