Genel lineer model ve kısıtlamalı modelleri altında parametre fonksiyonlarının tahminlerinin eşitlikleri üzerine
On equalities of estimations of parametric functions under a general linear model and its restricted models
- Tez No: 809634
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması beş bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacından bahsedilerek bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızda gerekli olacak temel tanımlar, teoremler ve genel bilgiler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde genel lineer model ve onun kısıtlamalı modelleri altında parametre fonksiyonlarının alışılmış en küçük kareler tahmin edicisi (OLSE) ve en iyi lineer yansız tahmin edicisi (BLUE) gözönüne alınmıştır. Ayrıca genel model altındaki tahmin ediciler ile onun kısıtlamalı modeli altındaki tahmin edicilerin eşit olması için bazı gerek ve yeter şartlar araştırılmıştır. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler verilmistir. Beşinci bölümde ise tezde yararlanılan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is organized in five parts. In the first chapter, an introduction is given by mentioning the purpose of the study. In the second part, the basic definitions, theorems and general information that will be required in our study are expressed. In the third section, the ordinary least squares estimator (OLSE), the best linear unbiased estimator (BLUE) of parametric functions under a general linear model and its restricted models are considered. Also, some necessary and sufficient conditions are investigated for equalities of estimators of parametric functions under a general linear model and of estimations of parametric functions under its restricted models. In the fourth chapter, conclusions and recommendations are given. In the fifth chapter, the sources used in the thesis are listed.